Czym jest depresja

 

W życiu każdego z nas zdarzają się chwile, gdy czujemy się przygnębieni, smutni, bez energii. Zazwyczaj uczucia te mijają po jakimś czasie, szczególnie, gdy zmieni się sytuacja, która je wywołała. Przeważnie nie towarzyszy im silne poczucie bezradności, czy braku wartości tego co robimy i zazwyczaj przechodząc przez trudny okres jesteśmy nadal w stanie angażować się w codzienne aktywności.

Inaczej jest w wypadku depresji – stan przygnębienia i smutku połączony jest z innymi trudnymi uczuciami, kłopot sprawia zajmowanie się codziennymi sprawami, to co wcześniej zawsze poprawiało nastrój, przestaje działać. Depresja nazywana jest „zaburzeniem nastroju", co oznacza, że negatywne uczucia trwają długo, czasem nasilają się i wpływają na inne sfery życia.

Specjaliści zajmujący się depresją zwracają coraz częsciej uwagę na to, że jesteśmy w stanie określić czynniki, które sprawiają, że stajemy się podatni na zachorowanie. Są to między innymi czynniki psychologiczne takie jak niskie poczucie własnej wartości, czy perfekcjonizm, wysokie poziomy przeżywania stresu, oraz trudne wydarzenia życiowe, jak również niektóre choroby i leki.

Wiedza o tym nie tylko pomaga w zatrzymaniu depresji, gdy odpowiednio wcześnie zauważymy jej zwiastuny. Pozwala ona również zadbać o siebie w odpowiedni sposób, tak, aby utrzymać dobre samopoczucie i zadowolenie.

Jeżeli objawy depresji utrzymują się przez kilka tygodni, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem psychiatrą. Odpowiednie leczenie farmakologiczne i terapia psychologiczna są skutecznymi sposobami na zatrzymanie obniżonego nastroju i zmianę w zakresie stylu życia.