Leczenie depresji

 

Depresja jest chorobą wyleczalną. Jeżeli zauważasz u siebie jej objawy, a podjęte środki zaradcze nie przyniosły zmiany, zgłoś się po pomoc. Istnieje wiele skutecznych sposobów leczenia depresji. Uważa się obecnie, że najskuteczniejsze jest połączenie leczenia farmakologicznego i psychoterapii.

 

Leczenie farmakologiczne:

Depresję można leczyć, zanim osiągnie nasilony stan. Na etapie zapobiegania depresji nie stosuje się leków, zmiana w zakresie nastroju może być uzyskana poprzez wprowadzenie korzystnych zmian w różnych obszarach życia. Jeżeli stan przygębienia utrzymuje się dłużej, pomocna jest konsultacja psychiatryczna, w trakcie której można ustalić, czy wskazane jest zostosowanie leków antydepresyjnych. Leki antydepresyjne nie uzależniają i pomagają wrócić do stanu dobrego samopoczucia.

 

Psychoterapia:

Wspólna praca z terapeutą umożliwia zmianę i wspiera leczenie farmakologiczne. Ponieważ wystąpienie depresji wiąże się z szeregiem czynników życiowych, praca nad zmianą w zakresie stylu życia, rozwiązaniem bolesnych problemów, czy poprawą relacji rodzinnych pozwala sięgnąć do korzeni depresji i przyjrzeć się temu, co ją wywołało. Znajomość źródeł depresji i jej mechanizmów nie tylko pozwala wrócić do zdrowia, pomaga również zapobiegać przyszłym zachorowaniom i odzyskać poczucie kontroli nad swoim życiem.

Ważnym elementem leczenia terapeutycznego depresji jest zrozumienie w jakim stopniu myślenie depresyjne różni się od tego, którym kierujemy się w stanie wyrównanego nastroju. W stanie depresyjnym inaczej spostrzegamy siebie, mamy tendencję do negatywnego interpretowania przeszłości, wpadamy w błędne koło negatywnych przewidywań na temat przyszłości. Psychoterapia pomaga w zmianie negatywnego myślenia, dzięki czemu możliwe jest wypracowanie nowych sposobów rozwiązywania trudnych sytuacji.

Jeżeli chorujesz na depresję, twoje ciało i psychika dają ci znać, że twoje życie potrzebuje zmiany. Leczenie depresji pozwoli ci odkryć, w których aspektach możesz zacząć traktować siebie inaczej i nauczyć się jak dbać o siebie, swoje zdrowie i samopoczucie.

Wymagania skrojone na miarę