logo małopolska
PROFILAKTYKA
W MAŁOPOLSCE

Nowe technologie takie jak komputer, Internet, telefon, co raz bardziej zyskują na popularności wśród najmłodszych użytkowników. Wiek rozpoczynania przygody z Internetem obniża się stwarzając nowe wyzwania w zapewnianiu bezpiecznego dostępu dla najmłodszych. Szczególnie świadomi tego powinni być nauczyciele i pedagodzy pracujący z dziećmi na co dzień i mający na nie duży wpływ wychowawczy.

Badania EU Kids Online – PL (2010, 2011) przeprowadzone w 25 krajach Europy pokazały, że 98 proc. dzieci i młodzieży w wieku 9 – 16 lat korzysta z Internetu przynajmniej raz w tygodniu. Zdecydowana większość zagląda do sieci praktycznie codziennie. 52 proc. łączy się z Internetem za pośrednictwem własnego komputera osobistego, natomiast 34 proc. łączy się za pomocą telefonu komórkowego. Badania pokazują także, że dzieci regularnie korzystają z portali społecznościowych – w Polsce jest to aż 60 proc. dzieci i młodzieży objętych badaniem.

Badania pokazują także różnorodność aktywności w sieci: 81 proc. dzieci i młodzieży wykorzystuje Internet do nauki szkolnej, 74 proc. do grania w gry, 83 proc. do oglądania filmów i klipów video, 61 proc. do korzystania z komunikatorów, 38 proc. do publikacji i dzielenia się zdjęciami a 38 proc. do dzielenia się wiadomościami. 29 proc. badanych korzysta z kamerek internetowych, 17 proc. z serwisów umożliwiających dzielenie się plikami, 10 proc. natomiast prowadzi blogi.

Przebywanie w sieci daje użytkownikom nieograniczone możliwości umożliwiając dostęp do ogromnej bazy wiedzy i zasobów. Młodzi internauci ze względu na małe doświadczenie są wyjątkowo podatni na wszelkie negatywne aspekty korzystania z Internetu. Najczęściej przytaczanym zagrożeniem w Polsce stał się kontakt z nieznajomymi (25 proc.). Na drugim miejscu znalazła się ekspozycja na treści szkodliwe dla poprawnego rozwoju społecznego dzieci (np. nienawiść, samobójstwo, samouszkodzenia, anoreksja czy narkotyki). 24 proc. przebadanych dzieci miało styczność z tego typu treściami, natomiast 17 proc. otrzymało wiadomości z podtekstem seksualnym.

Ponieważ dzieci coraz częściej korzystają z Internetu za pośrednictwem własnych urządzeń (52 proc. badanych) w efekcie rodzice czy opiekunowie tracą kontrolę nad ich aktywnością w sieci. Przez to, prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia zagrożenia jest niewielkie, biorąc pod uwagę także fakt, że niewielki odsetek rodziców w ogóle zdaje sobie sprawę z tych zagrożeń. Rodzice dzieci, które doświadczyły wyżej wymienionych zagrożeń nie są tego świadomi – 58 proc. uważa, że ich dzieci nie widziały w Internecie treści związanych z seksem, 52 proc. uważa że ich dzieci nie dostały wiadomości zawierających tego typu treści.

W przypadku występowania cyberprzemocy u dzieci świadomość rodziców jest porównywalnie niska – 63 proc. rodziców nie wie że ich dzieci otrzymywały przykre wiadomości od swoich rówieśników przez Internet. Ponadto rodzice nie uczą dzieci jak bezpiecznie surfować, jak szukać potrzebnych informacji a co najważniejsze co zrobić gdy ktoś lub coś w sieci wywołało u nas niepokój, strach czy wstyd. Aż 58 proc. dzieci nie pamiętało, żeby kiedykolwiek korzystali z Internetu wspólnie z rodzicami.

Bardzo ważne jest by zarówno rodzice jaki pedagodzy i nauczyciele, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą na co dzień, znali i rozumieli zagrożenia na jakie ich podopieczni są narażeni podczas surfowania. Wówczas nie zbagatelizują symptomów świadczących o tym, że dziecko boryka się z poważnymi problemami.

Lepiej zapobiegać , niż leczyć. Wyszukaj program profilaktyczny

Powiat bocheński Powiat brzeski Powiat chrzanowski Powiat dąbrowski Powiat gorlicki Powiat krakowski Powiat limanowski Powiat miechowski Powiat myślenicki Powiat nowosądecki Powiat nowotarski Powiat olkuski Powiat oświęcimski Powiat proszowicki Powiat suski Powiat tarnowski Powiat tatrzański Powiat wadowicki Powiat wielicki Kraków Tarnów Nowy Sącz
Czerwiec 2019
P W Ś C Pt S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

TAGI

Polityka prywatności