11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorego mający na celu przypomnieć ludziom o potrzebach ludzi dotkniętych chorobą.
„Dzień Chorego ma na celu uwrażliwienie ludu Bożego i - w konsekwencji - wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu..." (Jan Paweł II,1992r.)
Małopolska jako Samorząd również na co dzień pamięta o osobach chorych, zarówno poprzez liczne działania związane z sektorem ochrony zdrowia i polityki społecznej, jak i poprzez projekty takie jak Małopolski Tele-Anioł. Projekt skierowany jest do osób niesamodzielnych, jednak niesamodzielność często jest konsekwencją choroby. Już teraz wiadomo, że projektem Małopolski Tele-Anioł zostanie objęte ok. 10 tysięcy osób, które z powodów zdrowotnych, niepełnosprawności lub podeszłego wieku, nie są w pełni samodzielne.
Przycisk, który ratuje życie
Osoby niesamodzielne, które zostaną zakwalifikowane do projektu Tele-Anioł, otrzymają za darmo specjalną bransoletkę bezpieczeństwa i kartę SIM. Urządzenie będzie posiadać specjalny przycisk, który po naciśnięciu umożliwi szybki kontakt z centrum teleopieki. Wykwalifikowana kadra ratowników medycznych zatrudniona w centrum dostępna będzie przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Dodatkowo od poniedziałku do piątku przez 12 godzin dziennie uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z pomocy psychologów oraz asystentów teleopieki. Każdy, kto się do nich zwróci, uzyska fachową pomoc – łącznie z wezwaniem pogotowia ratunkowego. Do centrum teleopieki uczestnicy projektu będą mogli też zadzwonić, żeby zdobyć potrzebne informacje np. o przysługujących świadczeniach socjalnych lub po prostu – żeby się poradzić, zwierzyć z problemów. Za utworzenie i prowadzenie centrum, zgodnie z zapisami umowy partnerskiej, będzie odpowiedzialne Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego.
Pomoc na wyciągnięcie ręki
Małopolski Tele-Anioł to nie tylko opaska i centrum teleopieki. Przez cały okres trwania projektu przewidziano również, że część z uczestników będzie miała możliwość skorzystania ze specjalnych usług opiekuńczych, które będą świadczone w ich domu – zarówno przez fachowców, jak i w ramach pomocy sąsiedzkiej. To nie tylko pomoc w zabiegach higienicznych, ale także wsparcie w codziennych obowiązkach – zakupach, przygotowaniu posiłków, drobnych porządkach, załatwieniu urzędowych formalności czy dotarciu na wizytę u lekarza. Czasem może być potrzebna tylko krótka rozmowa czy zwyczajny spacer.
Szacuje się, że z tego typu usług skorzysta nawet ok. 3,2 tysiąca osób – tych najbardziej potrzebujących pomocy. Każda z nich otrzyma pomoc specjalnie dostosowaną do indywidualnych potrzeb, ale planuje się, że to ok. 20 godzin miesięcznie przez okres ok. 1 roku. Za tą cześć projektu odpowiadać będzie Caritas Diecezji Kieleckiej.
Warto dodać, że w ramach projektu Tele-Anioł przewidziano również serię szkoleń. Specjalistyczne kursy przejdzie 160 opiekunów osób niesamodzielnych i ponad 1,6 tys. sąsiadów z całej Małopolski.
(źródło: https://www.malopolska.pl/aktualnosci/zdrowie/malopolski-teleaniol-bedzie-dbal-o-seniorow-i-osoby-niesamodzielne)