Województwo Małopolskie zostało laureatem konkursu „Zdrowy Samorząd” podczas trwającego właśnie III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach organizowanego przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia.
Zostaliśmy wyróżnieni w kategorii „Zdrowe Województwo” za realizację w latach 2014-2017 2 programów:„ Zagrożenia w sieci – profilaktyka, reagowanie” oraz „Program zdrowotny w zakresie prewencji i wykrywania chorób układu krążenia w populacji mieszkańców województwa małopolskiego. Nagrodę w imieniu Województwa Małopolskiego odebrała Pani Sylwia Grzesiak – Ambroży – Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Głównym celem Konkursu był wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób.
Laureatów wybrano spośród 60 samorządów , które zgłosiły 160 projektów profilaktycznych.
W kategorii „Zdrowe Województwo” pozostałe wyróżnienia otrzymały: województwo pomorskie, śląskie oraz opolskie. Zwycięskie jednostki otrzymały wyróżnienia przyznane przez Radę Konsultacyjną, złożoną z wybitnych ekspertów, w tym lekarzy i przedstawicieli uczelni medycznych.
Województwo Małopolskie otrzymało wyróżnienie za realizację programów:
- • Zagrożenia w sieci – profilaktyka, reagowanie.
Program powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez nauczycieli i rodziców, dostrzegających narastający problem cyberzagrożeń, z którymi na co dzień mają do czynienia uczniowie małopolskich szkół podstawowych. Od początku realizacji Programu do końca 2017 roku udało się nim objąć wszystkie szkoły podstawowe w Małopolsce, czyli 1459 placówki.
Program jest realizowany przez Województwo Małopolskie wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie oraz we współpracy z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową.
- • Program zdrowotny w zakresie prewencji i wykrywania chorób układu krążenia w populacji mieszkańców województwa małopolskiego.
W latach 2012-2017 na realizację Programu wydatkowano łącznie 3 756 432,85 zł z budżetu województwa. Od początku realizacji objęto nim 12 456 osób, w tym: 7178 pacjentów (badania przesiewowe + edukacja), 3504 uczniów (szkolenia edukacyjne), 967 osób w wieku produkcyjnym (szkolenia edukacyjne) oraz przeszkolono 807 nauczycieli prewencji.