Przemoc emocjonalna

Wyszukiwarka programów profilaktycznych NFZ www.gsl.nfz.gov.pl
Zgłaszanie nielegalnych treści na stronach internetowych - NASK dyżurnet.pl 0 801 615 005

Wydarzenia

Rola fizjoterapeuty w walce z nadwagą i otyłością

Rola fizjoterapeuty w walce z nadwagą i otyłością

Aktywność fizyczna stanowi bardzo ważny aspekt rozwoju społeczeństwa. Systematyczne rozwijanie świadomości uczestników zajęć oraz osób je prowadzących może doprowadzić do podniesienia ogólnego poziomu aktywności i sprawności ruchowej.

Główna rolą fizjoterapeuty w Programie mającym na celu redukcję masy ciała jest ustalenie i wdrożenie odpowiedniego treningu ruchowego dla osób z nadwagą. Trening obejmuje wytrzymałościowe formy ćwiczeń, takie jak ćwiczenia aerobowe, zwane treningiem cardio, ćwiczenia ogólnousprawniające, ćwiczenia oporowe oraz zajęcia rekreacyjne. Ćwiczenia różnią się, z uwagi na możliwości uczestników,  czasem trwania, częstotliwością podejmowania aktywności fizycznej oraz stosowanymi obciążeniami. Zajęcia prowadzone są w sali gimnastycznej, basenie rehabilitacyjnym oraz na sali z przyrządami (rowerki, bieżnie, orbitrek, wiosła, atlas). Wszystkie zajęcia prowadzone są pod ciągłym nadzorem fizjoterapeuty, który nadzoruje oraz koryguje wykonywane ćwiczenia. Zajęcia prowadzone są w 12-osobowych grupach, 2 lub 3 razy w tygodniu – w zależności od przydzielonej grupy ćwiczeniowej. Regularnie prowadzone ćwiczenia powodują zwiększenie wydolności oddechowej, wzrost siły mięśniowej, redystrybucje tkanki tłuszczowej, zmniejszenie masy ciała.

Jednym z głównych celów fizjoterapeuty jest motywacja wśród uczestników do wdrożenia nawyków ćwiczeniowych w czynności dnia codziennego i utrzymanie ich po zakończeniu realizacji Programu.

Autor: mgr Katarzyna Chowaniec - fizjoterapeuta Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji