Przemoc emocjonalna

Wyszukiwarka programów profilaktycznych NFZ www.gsl.nfz.gov.pl
Zgłaszanie nielegalnych treści na stronach internetowych - NASK dyżurnet.pl 0 801 615 005

Wydarzenia

otwarcie Centrum Torakoonkologii i Transplantologii w Krakowskim Szpitalu im Jana Pawła II.

otwarcie Centrum Torakoonkologii i Transplantologii w Krakowskim Szpitalu im Jana Pawła II.

Nowoczesna sala operacyjna i wybudzeniowa na rozbudowanym bloku operacyjnym, w pełni wyposażona pracowania fizjoterapii i badań czynnościowych, a także najwyższej jakości sprzęt medyczny, w tym rezonans magnetyczny – tak wygląda Interdyscyplinarne Centrum Torakoonkologii i Transplantologii, które powstało przy Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Koszt inwestycji to niemal 22 mln zł, z czego 17,5 mln zł to środki pochodzące z RPO. W uroczystym otwarciu centrum brał udział wicemarszałek Wojciech Kozak 

- Małopolskie placówki medyczne każdego roku podnoszą standardy leczenia. W dużej mierze to zasługa środków unijnych, dzięki którym możemy modernizować, remontować, a także tworzyć zupełnie nowe oddziały w naszych szpitalach. Na ten cel, a także na zakup najlepszej jakości sprzętu, zarezerwowaliśmy w naszym programie operacyjnym ponad 565 mln zł. Przykładem tego, jak doskonale gospodarujemy tymi środkami i jak dzięki nim rozwijają się nasze placówki – jest właśnie ten krakowski szpital .Już teraz w wyniku realizacji tej inwestycji wzrośnie liczba przeprowadzanych tu operacji. Co więcej, w przyszłości planowane jest również wprowadzenie procedury przeszczepu płuc. mówi wicemarszałek Wojciech Kozak. I dodaje: Celem projektu związanego z utworzeniem centrum było zwiększenie dostępności oraz usług zdrowotnych w zakresie chirurgii klatki piersiowej i chirurgii onkologicznej dla mieszkańców Małopolski. W wyniku realizacji projektu zwiększy się także odsetek operacji wykonywanych technikami minimalnie inwazyjnymi.Dzięki środkom unijnym torakochirurdzy zajmujący się na co dzień diagnostyką i leczeniem operacyjnym chorób narządów klatki piersiowej: przełyku, tchawicy, oskrzeli i płuc, w tym leczeniem nowotworów, będą mieć zdecydowanie lepsze warunki do pracy, podczas której ratują życie i zdrowie pacjentów.

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, dzięki środkom pochodzącym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, powstało Interdyscyplinarne Centrum Torakoonkologii i Transplantologii.

W ramach projektu, opiewającego na kwotę 22 mln zł, przebudowano i nadbudowano budynek torakochirurgii krakowskiego szpitala, zyskując kolejne ponad 312 m2 oddziału, jak również zmodernizowano dużą jego część o powierzchni 2724 m2. Rozbudowano też blok operacyjny, gdzie powstała nowoczesna sala operacyjna, dodatkowa sala wybudzeniowa wraz z niezbędnym zapleczem, a także odcinek intensywnego nadzoru pooperacyjnego z ośmioma stanowiskami. Nie zabrakło również nowoczesnej pracowni USG. Co więcej, utworzono także salę umożliwiającą izolację chorych, nową izbę przyjęć oraz powiększono pokój dla lekarzy.

Pacjenci, którzy będą tu leczeni, zyskali także pracownię badań czynnościowych oraz pracownię fizjoterapii z miejscami do rehabilitacji.

Warto przypomnieć, że już kilka miesięcy temu, na potrzeby centrum oddano do użytku odnowioną pracownię rezonansu magnetycznego. Zakupiony najwyższej jakości sprzęt – rezonans magnetyczny –pozwolił lekarzom w komfortowych i bezpiecznych warunkach przeprowadzać szczegółową diagnostykę i w szybkim tempie przedstawiać jak najdokładniejsze wyniki badań.

Nowoczesne centrum oprócz rezonansu magnetycznego, RTG zostało zaopatrzone m.in. w wygodne łóżka dla pacjentów z materacami przeciwodleżynowymi, a także w respirator, aparat do EKG, defibrylatory, pulsometry, wózki inwalidzkie czy aparaty do pomiaru ciśnienia.

W ramach projektu rozbudowano także infrastrukturę IT oraz zakupiono sprzęt komputerowy.

Warto wspomnieć, że szpital rocznie hospitalizuje ponad 31 tys. pacjentów. W szpitalnych poradniach jest udzielanych ok. 132 tys. porad. Rocznie placówka przeprowadza ok. 15,8 tys. operacji i zabiegów (w tym ponad 2 tys. operacji ma otwartym sercu). Ponadto każdego roku w szpitalu wszczepianych jest ok. 700 rozruszników i ok. 300 kardiowerterów serca.

Teraz, dzięki funkcjonowaniu nowego centrum, liczba ta zdecydowanie się zwiększy, co jest dobrą informacją zważywszy na zmiany demograficzne zachodzące w społeczeństwie, czyli starzenie się społeczeństwa, a co za tym idzie wzrost liczby pacjentów chorych na raka płuc i inne choroby układu oddechowego.

 

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji