Przemoc emocjonalna

Wyszukiwarka programów profilaktycznych NFZ www.gsl.nfz.gov.pl
Zgłaszanie nielegalnych treści na stronach internetowych - NASK dyżurnet.pl 0 801 615 005

Wydarzenia

Małopolscy rodzice dowiedzą się jak zapobiegać uzależnieniom wśród dzieci

Marihuana, kokaina czy dopalacze to tylko niektóre z wielu zagrożeń, które czyhają nie tylko na dorosłych, ale przede wszystkim na dzieci. Dzięki wsparciu samorządu województwa, jeszcze w tym roku do małopolskich policjantów trafi co najmniej 30 specjalnych walizek edukacyjnych – nie tylko przybliżą one nauczycielom i rodzicom temat, ale przede wszystkim – pozwolą wcześniej reagować na niepokojące sygnały.
Kontakt z narkotykami czy dopalaczami to nie tylko możliwe problemy z prawem, ale także poważne konsekwencje zdrowotne, z zagrożeniem życia włącznie. Dlatego zdecydowaliśmy się przekazać środki z budżetu województwa na zakup walizek edukacyjnych, które pozwolą rodzicom i nauczycielom na szybkie dostrzeżenie niepokojących sygnałów, jak również na zdecydowaną reakcję – mówił marszałek Jacek Krupa podczas prezentacji walizek, które w najbliższym czasie trafią do małopolskich policjantów dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego w wysokości 50 tys. zł.

W skład zestawu będą wchodziły m.in. atrapy narkotyków oraz przedmiotów służących do zażywania narkotyków (takich jak lufki czy młynki), które pozwolą rodzicom czy nauczycielom rozpoznać zabronione substancje, w przypadku odnalezienia ich przy dziecku. To jednak nie wszystko – w walizce znajdą się też dodatkowe materiały edukacyjne, a temat przybliżać będą małopolscy policjanci, chociażby podczas wizyt w szkołach. Będą oni informować też o tym, w jakie testy do wykrywania narkotyków powinni zaopatrzyć się rodzice, w razie podejrzeń, że ich dziecko miało kontakt  z niebezpiecznymi substancjami.

Warto przypomnieć, że to nie jedyne działania Województwa Małopolskiego, dzięki którym wspierana jest profilaktyka uzależnień – nie tylko od narkotyków i innych substancji.W ramach współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie już od sześciu lat realizujemy też wspólnie projekt edukacyjny, dzięki któremu edukujemy uczniów szkół podstawowych oraz rodziców i nauczycieli na temat zagrożeń wynikających z uzależnienia od internetu. Do małopolskich policjantów trafił też sprzęt, pozwalający na sprawdzanie, czy jest się pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających – dodaje marszałek Jacek Krupa. Tylko na te dwa tylko działania w ostatnich latach przekazano ponad 2,2 mln zł.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Województwo Małopolskie realizowało też specjalną kampanią edukacyjną, dzięki której młodzi Małopolanie oraz ich rodzice mogą przekonać się, że lepiej żyć bez zaglądania do kieliszka, puszczania tzw. "dymka" czy zażywania narkotyków. Spoty edukacyjne – adresowane zarówno do młodzieży, jak i do rodziców – można było zobaczyć m.in. w Kolejach Małopolskich oraz autobusach komunikacji miejskiej.

 

 

Programy profilaktyczne