Wyszukiwarka programów profilaktycznych NFZ www.gsl.nfz.gov.pl
Zgłaszanie nielegalnych treści na stronach internetowych - NASK dyżurnet.pl 0 801 615 005

Wydarzenia

24 października - Światowy Dzień Walki z Otyłością

24 października - Światowy Dzień Walki z Otyłością

Na dzień 24 października przypada Światowy Dzień Walki z Otyłością, który ma na celu zwrócenie uwagi na jedno z najgroźniejszych schorzeń przewlekłych XXI wieku, a także  zwiększenie świadomości społecznej na temat zapobiegania i leczenia tej choroby.


Na przestrzeni  ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób zmagających się z nadwagą i otyłością – w Polsce ten problem dotyczy nawet 67% mężczyzn i około 53% kobiet (badanie Wobasz II 2013-2014). Przyczyny tego stanu rzeczy to najczęściej  siedzący tryb życia i wysokokaloryczna dieta, obfitująca w cukier, sól i produkty wysoko przetworzone. Utrwalone złe nawyki żywieniowe to najprostsza droga nabycia dodatkowych kilogramów. Według specjalistów, najskuteczniejszą metodą walki z otyłością powinna być gruntowna i stała zmiana nawyków żywieniowych oraz codzienna, regularna aktywność fizyczna.

Proces odchudzania, aby był skuteczny  powinien być kompleksowy, co oznacza, że oprócz redukcji masy ciała powinien obejmować, także inne bardzo ważne aspekty takie jak wsparcie psychologiczne czy motywację do uprawiania aktywności fizycznej.  Dużym wyzwaniem dla instytucji zajmujących się profilaktyką i promocją zdrowia jest aktualnie problem nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży. Kluczowym czynnikiem, który może powstrzymać ten niepokojący trend jest jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych już u najmłodszego pokolenia, zarówno w domu jak i placówkach opiekuńczo- wychowawczych, w których dziecko przebywa od najmłodszych lat.

Nadmierne kilogramy stanowią problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Otyłości  towarzyszy zwiększone ryzyko wielu powszechnie diagnozowanych chorób cywilizacyjnych takich jak: nadciśnienie tętnicze, choroby serca, udar mózgu, choroby układu kostno-stawowego, cukrzyca czy nowotwory.

Województwo Małopolskiego dostrzegając narastający problem nadwagi i otyłości realizuje od 2017 roku program polityki zdrowotnej pn. "Zapobieganie nadwadze i otyłości wśród mieszkańców województwa małopolskiego". Dotychczasową realizacją programu zostali objęci mieszkańcy Subregionu Podhalańskiego, którzy mogą skorzystać z kompleksowej opieki zespołu terapeutycznego w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym im. Dr S. Jasińskiego w Zakopanem.

Aby pomóc Polakom w zmianie nawyków żywieniowych  Instytut Żywności i Żywienia w ramach kontynuacji Projektu „Zachowaj Równowagę”, utworzył Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, które w nowoczesny sposób stara się przekazać wiedzę z zakresu zdrowego żywienia. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej www.ncez.pl. Przygotowane zostały również aplikacje „Zdrowa Mama” dla kobiet w ciąży oraz gra edukacyjna ”Zdrowice” dla dzieci i młodzieży. W ramach NCEŻ prowadzone są również bezpłatne porady dietetyczne przez Internet www.poradnia.ncez.pl.


Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji