Wyszukiwarka programów profilaktycznych NFZ www.gsl.nfz.gov.pl
Zgłaszanie nielegalnych treści na stronach internetowych - NASK dyżurnet.pl 0 801 615 005

Wydarzenia

W Małopolsce zaszczepiono ponad setkę dziewcząt przeciwko HPV

Właśnie zakończył się trwający od kilku miesięcy projekt Województwa Małopolskiego i Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie dotyczący bezpłatnych szczepień przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W ramach akcji, w trosce o zdrowie młodych Małopolanek, zaszczepiono 113 dziewcząt z placówek opiekuńczo-wychowawczych.

W tym roku podczas szczepień wykorzystano dokładnie 147 dawek szczepionki. Trafiły one do dziewcząt w wieku 9-18 lat na co dzień przebywających w małopolskich placówkach opiekuńczo-wychowawczych, a także w rodzinnych domach dziecka.

Statystyki są bezlitosne

W ubiegłym roku w Polsce na raka szyjki macicy zachorowało ponad 3 tysiące kobiet. Połowa z nich zmarła. Przyczyną tego niezwykle groźnego nowotworu, który zbiera aż tak potężne żniwo, jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Warto zauważyć, że lista potencjalnych chorób wywołanych przez HPV jest niestety o wiele dłuższa.

By uświadomić młodym dziewczętom, jak groźne mogą być efekty tych chorób, przeprowadzono szereg działań edukacyjnych skierowanych do szczepionych dziewcząt. Powstał m.in. poradnik „Profilaktyka pierwszy krok do zdrowia” z przykładowymi scenariuszami zajęć, z których mogli skorzystać wychowawcy placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Skala problemu jest gigantyczna

- Blisko 80 proc. kobiet zakaża się wirusem brodawczaka ludzkiego w ciągu swojego życia. HPV jest groźny również dla mężczyzn. Samo zakażenie jest bezobjawowe, a wirus ma ok. 170 typów, z których czterdzieści zakaża narządy płciowe – wyjaśnia dr n. med. Hanna Czajka, specjalista chorób zakaźnych i koordynator merytoryczny akcji.

Niewiedza jest naszym wrogiem

Eksperci podkreślają, że szczepienia to jedno, ale należy pamiętać, że tylko w połączeniu z regularnymi badaniami cytologicznymi lub innymi badaniami przesiewowymi stanowią najskuteczniejszą ochronę przed rozwojem raka szyjki macicy.

Szczepienia przeciwko zakażeniom HPV dziewcząt przebywających w placówkach sprawujących całodobową opiekę nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej w 2018 r. były realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Realizacja szczepień przeciwko zakażeniom HPV dziewcząt przebywających w placówkach sprawujących całodobową opiekę nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej w 2018 r. realizowane były przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Więcej informacji o profilaktyce zakażeń HPV można znaleźć na stronie www.profilaktykawmalopolsce.pl

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji