Przemoc emocjonalna

Wyszukiwarka programów profilaktycznych NFZ www.gsl.nfz.gov.pl
Zgłaszanie nielegalnych treści na stronach internetowych - NASK dyżurnet.pl 0 801 615 005

Wydarzenia

350 osób zostanie przebadanych !

350 osób zostanie przebadanych !

Prawie 350 osób zbada nerki w sobotę w Proszowicach

 

Akcja NEFROTEST cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Proszowic i okolicznych miejscowości. Od wczoraj zarejestrowało się 349 chętnych na badania. To więcej niż zakładali organizatorzy. Planowano przebadać 200 osób, jednak widząc zainteresowanie, jakim cieszy się akcja, postanowili oni zwiększyć tę liczbę. Sobotnie badania to jednak tylko jeden z elementów akcji społecznej NEFROTEST.
W ramach kampanii, lekarze rodzinni otrzymają ponad 2500 skierowań na badania nerek, dla osób powyżej 45. roku życia. Jeżeli więc komuś nie udało się zarejestrować na sobotnie badania, ma jeszcze szansę otrzymać takie skierowanie i przebadać się za darmo.

 

Rejestracja na bezpłatne badania krwi pod kątem chorób nerek odbywała się wczoraj i dzisiaj (8 i 9 stycznia) 2018 r. I była konieczna, bowiem organizatorom akcji bardzo zależało na uniknięciu kolejek
i płynnym przeprowadzeniu badań. „Rejestracja to nasz sposób na przebadanie większej liczby mieszkańców” – mówi Joanna Lulkowska, pielęgniarka oddziałowa z Centrum Dializ Fresenius – „sposób ten sprawdził się przy poprzednich edycjach akcji w innych lokalizacjach, a teraz, dzięki telefonicznym zapisom sprawnie przebadamy wszystkie zarejestrowane osoby” – dodaje Joanna Lulkowska.

Każdy zarejestrowany mieszkaniec został zaproszony na konkretną godzinę do Centrum Dializ Fresenius w Proszowicach. To nowootwarta stacja dializ, która rozpoczęła działalność w październiku 2017 roku. Zlokalizowana jest w nowym budynku, w pobliżu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Proszowicach, przy ulicy Szpitalnej 9 (za przedszkolem).  „Nasi pacjenci leczeni są u nas metodą hemodializy, bezpłatnie i w ramach umowy z NFZ” – mówi dr Agnieszka Pardała,  dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Proszowicach – „Niestety jednak już najnowsze techniki leczenia nerkozastępczego – jak hemodiafiltracja, która oszczędza serce i pozwala na większy komfort życia, są dla polskich pacjentów niedostępne. Nie są u nas refundowane” – mówi dr Agnieszka Pardała.

 

Dlatego profilaktyka jest głównym celem akcji NEFROTEST. Hasło akcji „Nerki nie bolą, boli niewiedza” ma zwrócić społeczną uwagę na choroby nerek, nazywane często cywilizacyjną epidemią, przekazać informacje o znaczeniu cyklicznych badań oraz zachęcić do zdrowego trybu życia. Warto sprawdzać stan nerek regularnie, w początkowych fazach rozwoju choroba jest często całkowicie uleczalna. Oczywiście równie ważne są inne lekarskie zalecenia: lekarze nefrolodzy przypominają złotą ósemkę zasad dla zdrowia nerek. Mówią o fizycznej aktywności, cyklicznym mierzeniu ciśnienia krwi, poziomu cukru i utrzymaniu prawidłowej wagi. Warto też ograniczyć spożycie soli, pić co najmniej 2 litry wody każdego dnia i nie nadużywać leków przeciwbólowych.

 

 

Więcej informacji:                                                                          


Centrum Dializ Fresenius                                                                                                  

32-100 Proszowice

tel. +48 695 810 397

 

Marzena Fink-Stelmasiak                    
tel.512 556 512                                                        

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji