Przemoc emocjonalna

Wyszukiwarka programów profilaktycznych NFZ www.gsl.nfz.gov.pl
Zgłaszanie nielegalnych treści na stronach internetowych - NASK dyżurnet.pl 0 801 615 005

Wydarzenia

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

26 stycznia

26 stycznia – w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki przeprowadzonego w 1966r.– obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Od roku 1966 w Polsce wykonano już 31,3 tys. transplantacji, z czego w 2017 roku przeprowadzono 1531: 1004 transplantacji nerek, 98 serca oraz 349 wątroby.

Obecnie w Polsce na przeszczep oczekuje 1746 osób: 1032 na sprawną nerkę, 435 na serce oraz 147 na wątrobę.

W Małopolsce transplantacje przeprowadzane są w trzech ośrodkach:

  • Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II- gdzie przeszczepia się serce oraz nerki;
  • Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie- gdzie przeszczepia się nerki oraz autologiczne szpiku;
  • Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie- tu dzieci poddaje się transplantacjom: autologicznym szpiku, allogenicznym od rodzeństwa
    oraz allogenicznym od dawcy alternatywnego

Planowane jest utworzenie kolejnego ośrodka w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie sp. z o.o. ośrodka wykonującego autotransplantacje szpiku kostnego. Oddział Hematologii Szpitala prowadzi terapię schorzeń onkohematologicznych, obejmując przygotowanie pacjentów do transplantacji szpiku, natomiast Personel oddziału specjalizuje się w zakresie transplantologii. Uczestniczy w organizacji badań dla dawców rodzinnych osób chorych z kierowaniem materiałów do odpowiednich pracowni immunogenetycznych. Oddział Hematologii obejmuje swoją opieką znamienną grupę chorych po przeszczepie.

W Małopolsce 30 szpitali posiada tzw. potencjał dawstwa* (tj. istnieje prawdopodobieństwo, że w szpitalu może być potencjalny dawca), jednak tylko 12 jest aktywnych w programie pozyskiwania dawców narządów.

Wiele osób oczekujących na transplantacje nie doczeka się daru jakim jest zdrowy organ… Dlatego tak ważne jest, aby w tych ciężkich chwilach nie stawiać swoich najbliższych przed trudnym wyborem. Zastanówmy się jakie jest nasze stanowisko w tej sprawie i czy chcemy by cząstka nas, gdy nam nie będzie potrzebna, uratowała komuś życie. O decyzji wystarczy poinformować swoich bliskich oraz wypełnić oświadczenie woli. Może akurat, gdy my już odejdziemy z tego świata nasze serce przeżyje jeszcze nie jedno wzruszenie bijąc w innej osobie.

Źródło: Poltransplant

 

 

OW 1 s

OW 2 s

 

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji