Przemoc emocjonalna

Wyszukiwarka programów profilaktycznych NFZ www.gsl.nfz.gov.pl
Zgłaszanie nielegalnych treści na stronach internetowych - NASK dyżurnet.pl 0 801 615 005

Wydarzenia

Światowy Dzień Walki z Otyłością

 

24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zapobiegania i leczenia choroby, która coraz częściej uważana jest za jedno z najgroźniejszych schorzeń przewlekłych XXI wieku.

Otyłość stanowi problem nie tylko estetyczny czy psychologiczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Nadmiernej masie ciała towarzyszy zwiększone ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych takich jak: nadciśnienie tętnicze, choroby serca, udar mózgu, choroby układu kostno-stawowego, cukrzyca czy nowotwory.


W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób zmagających się z nadwagą i otyłością –
w Polsce ten problem dotyczy nawet 62% mężczyzn i około 50% kobiet. Przyczyny tego stanu rzeczy to przede wszystkim siedzący tryb życia i wysokokaloryczna dieta, obfitująca w cukier, sól i produkty wysoko przetworzone. Utrwalone złe nawyki żywieniowe to najprostsza droga nabycia dodatkowych kilogramów. Według specjalistów, najskuteczniejszą metodą walki z otyłością powinna być gruntowna i stała zmiana nawyków żywieniowych oraz codzienna, regularna aktywność fizyczna. Proces odchudzania powinien być kompleksowy, a więc oprócz redukcji masy ciała obejmować, także bardzo ważne w tym procesie aspekty wsparcia psychologicznego oraz motywacji do uprawiania aktywności fizycznej.  Problem nadmiernej masy ciała lawinowo wzrasta także wśród dzieci i młodzieży , dlatego niezwykle ważne jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych już u najmłodszego pokolenia.

Władze Województwa Małopolskiego dostrzegając narastający problem nadwagi i otyłości realizują od maja tego roku  program polityki zdrowotnej, dotyczący zapobiegania nadwadze i otyłości wśród mieszkańców Małopolski. W roku 2017 programem zostali objęci mieszkańcy Subregionu Podhalańskiego, którzy mogą skorzystać z kompleksowej opieki specjalistów
w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym im. Dr S. Jasińskiego w Zakopanem.

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji