Szczepienia ochronne to …
Szczepienia ochronne to bezpieczna i skuteczna metoda zapobiegania chorobom zakaźnym – tego rodzaju wypowiedzi najczęściej można było usłyszeć z ust ekspertów i uczestników cyklicznej konferencji ZDROWIE-CZŁOWIEK-PROFILAKTYKA pt.: Rola Jednostek Samorządu Terytorialnego w Profilaktyce Chorób Zakaźnych, która odbyła się 9 listopada 2017 r. w Nowym Sączu.
Województwo Małopolskie od wielu lat wdraża przedsięwzięcia umożliwiające realizację szczepień ochronnych. Należy do nich: Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce (obejmuje dzieci urodzone przed 1 stycznia 2017 r.) oraz Program zdrowotny profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
w Małopolsce. Sposób ich wdrażania umożliwia udzielenie przez Województwo Małopolskie wsparcia merytorycznego i finansowego dla powiatów współpracujących z gminami – o czym mówiła Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego – Urszula Nowogórska.
Z kolei kierująca poradnią chorób zakaźnych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie – dr n. med. Hanna Czajka zwróciła uwagę na realne korzyści zdrowotne jakie odnoszą małe dzieci w wyniku zastosowania nowoczesnej i bezpiecznej profilaktyki szczepionkowej np.: zmniejszenie liczby hospitalizacji z powodu występowania zapaleń płuc u małych dzieci oraz zmniejszenie zachorowalności na inwazyjną chorobę pneumokokową i inne.
Głos zabrali również przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego współpracujących
z Województwem Małopolskim przy wdrażaniu programów zdrowotnych. Swoimi doświadczeniami podzieliła się Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Brzesku – Alicja Syty oraz Dyrektor Wydziału Zdrowia Polityki Społecznej Urzędu Miasta Nowego Sącza – Grzegorz Chochla.
Z możliwościami dotyczącymi realizacji programów szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom oraz przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego we współpracy
z Województwem Małopolskim zapoznała uczestników Anita Woźniak z Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Uczestnicy spotkania mieli okazję do zapoznania się z materiałami kampanii szczepień ochronnych zainicjowanej 1 października 2017 roku przez Województwo Małopolskie, której celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie szczepień ochronnych dla zdrowia małych dzieci. Hasło kampanii brzmi – Za!szczep swoje dziecko! Najważniejsza ochrona to ta, której nie widać. Zatem pamiętajmy, że w obliczu coraz większego nasilenia ruchów antyszczepionkowych w Polsce i świecie jedynie rzetelna wiedza, płynąca ze strony profesjonalistów w zakresie ochrony zdrowia, może nas przekonać do zaszczepienia dziecka, siebie i innych członków rodziny, bo szczepienia mogą chronić pod warunkiem, że … z nich skorzystamy !
Województwo Małopolskie zachęca zainteresowane powiaty do składania deklaracji na przyszły 2018 rok. Jednostki samorządu terytorialnego mogą liczyć między innymi na prawo do korzystania programów w formie licencji niewyłącznej, nieodpłatnej i wsparcie finansowe. Jednocześnie zaprasza do korzystania z informacji o realizowanych działaniach w obszarze zdrowia zamieszczonych na stronie www.profilaktykawmaloolsce.