Przemoc emocjonalna

Wyszukiwarka programów profilaktycznych NFZ www.gsl.nfz.gov.pl
Zgłaszanie nielegalnych treści na stronach internetowych - NASK dyżurnet.pl 0 801 615 005

Wydarzenia

Oczy kobiety. Firana rzuca cień na jej twarz
Profilaktyka zakażeń wirusem HPV – nowy program zdrowotny w Małopolsce

Profilaktyka zakażeń wirusem HPV – nowy program zdrowotny w Małopolsce

Czy wiecie Państwo, że nawet 80% kobiet zakaża się wirusem HPV w ciągu swojego życia a najczęstszym powodem występowania raka szyjki macicy jest HPV? Problem zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego nie dotyka wyłącznie kobiet, mężczyźni również są narażeni. W jaki sposób można się przed nim uchronić? Program zdrowotny profilaktyki zakażeń wirusem HPV w Małopolsce dotyczy właśnie ochrony przed zakażeniem HPV. Jest on realizowany przez Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie a finansowany z budżetu Województwa Małopolskiego.

Skala problemu zakażeń wirusem HPV
Światowa Organizacja Zdrowia w kwietniu 2009 roku opublikowała stanowisko uznające raka szyjki macicy i inne choroby wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus - HPV) za problem zdrowia publicznego o zasięgu globalnym. Codziennie na świecie rozpoznaje się raka szyjki macicy u 1300 kobiet – średnio co minutę pada jedna diagnoza. Zakażenie wirusem może wystąpić na skutek kontaktu seksualnego każdego rodzaju. Program zdrowotny profilaktyki zakażeń wirusem HPV w Małopolsce wskazuje profilaktykę poprzez szczepienia ochronne oraz regularne badania cytologiczne w kierunku wczesnego wykrywania chorób nowotworowych - jako szansę na uniknięcie zakażenia. To profilaktyka jest najbardziej efektywnym sposobem walki z zagrożeniem, zapobieganie jest zawsze lepsze od leczenia. W ramach programu zdrowotnego zostanie przeprowadzona kampania edukacyjno-informacyjna skierowana do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, ich rodziców oraz nauczycieli z Małopolski.

Założenia kampanii edukacyjno-informacyjnej
W ramach kampanii zostaną przeprowadzone wykłady dla uczniów i rodziców z wybranych krakowskich gimnazjów. W czasie trwania wspomnianych spotkań, słuchacze dowiedzą się w jaki sposób może dojść do zakażenia wirusem HPV, jakie choroby wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, dlaczego HPV jest groźny oraz w jaki sposób skutecznie zapobiegać zakażeniom tym wirusem. W ramach kampanii powstaną materiały informacyjno-edukacyjne: broszura, fact sheets, dwa krótkometrażowe filmy edukacyjne, spot internetowy przedstawiający opisany wyżej problem oraz spot radiowy. Koordynatorem merytorycznym programu jest dr n. med. Hanna Czajka, uznany specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych, Kierownik Poradni Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika.

Uczestnictwo w kampanii edukacyjno-informacyjnej nt. profilaktyki wirusa HPV
W kampanii mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z Małopolski. Warunkiem uczestnictwa jest uzupełnienie do 30.09.2015 r. specjalnej deklaracji dostępnej na stronie internetowej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika – www.dzieciecyszpital.pl oraz odesłanie zeskanowanego i podpisanego dokumentu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Grafika: Pexels.com stworzona przez Andre Moura

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji