Przemoc emocjonalna

Wyszukiwarka programów profilaktycznych NFZ www.gsl.nfz.gov.pl
Zgłaszanie nielegalnych treści na stronach internetowych - NASK dyżurnet.pl 0 801 615 005

Wydarzenia

Nowy tomograf w Szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie


– Operowanie przy pomocy Ramienia O można w dużym skrócie porównać do gry komputerowej – tłumaczy profesor Andrzej Maciejczak, ordynator Oddziału Neurochirurgii w Szpitalu Świętego Łukasza – Wszystko dzięki temu, że urządzenie to przez cały czas skanuje nam obraz kręgosłupa, przestrzenny obraz, a poprzez system kamer i endoskopów wszystko widzimy na komputerze i możemy natychmiast reagować.

Ramię O to swego rodzaju przenośny tomograf. Obraz, który przekazuje do komputera umożliwia chirurgowi obejrzenie każdego fragmentu kręgosłupa w dowolnych płaszczyznach. Nie ma tutaj mowy o żadnej pomyłce – dodaje profesor Andrzej Maciejczak – Od 30 lat zajmuję się operacjami kręgosłupa, ale dopiero teraz, dzięki tej technologii, widzę, jak bardzo skomplikowane przypadki możemy operować i niewielkie jest przy tym ryzyko błędu, czy komplikacji. To jest naprawdę niesamowita różnica.

W ciągu miesiąca zespół neurochirurgów Szpitala Świętego Łukasza przeprowadził ponad 30 operacji kręgosłupa.

– Mogę powiedzieć, że operowaliśmy najtrudniejsze przypadki. Były one związane z olbrzymimi deformacjami kręgosłupa, nowotworami oraz złamaniami kręgosłupów. Wszystkie operacje zakończyły się sukcesem – podsumowuje profesor Andrzej Maciejczak.

Ramię O to nie tylko bezpieczeństwo dla pacjenta, ale także dla całego zespołu operującego. Emituje znacznie mniej szkodliwych promieni, niż dotychczas stosowane w czasie i po operacji klasyczne tomografy.

– Operowanie w takiej częstotliwości, jak w przypadku naszego oddziału i przez wiele lat może bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu całego personelu – mówi profesor Andrzej Maciejczak.

– Cieszymy się, że oddajemy w ręce naszych wspaniałych lekarzy taki sprzęt – dodaje Anna Czech, dyrektor Szpitala Świętego Łukasza – Kilkadziesiąt skomplikowanych i udanych operacji, które na nim już przeprowadzili pokazuje, że na niego zasłużyli, bo dzięki nim nasi pacjenci są zdrowi, mogą swobodnie się poruszać i nie odczuwają żadnych powikłań pooperacyjnych.

System neuronawigacji kosztował ponad 3 mln złotych. Całość kosztów pokrył ze środków własnych szpital. W jego skład wchodzi Ramię O, stół operacyjny, mikroskop operacyjny oraz system komputerowy.

O zabiegach, które wykonano w Tarnowie dzięki Ramieniu O wiadomo już na całym świecie.

– Rzeczywiście miałem już wielokrotnie okazję opowiadać o naszych operacjach na kilku konferencjach międzynarodowych i tutaj w kraju – komentuje profesor Andrzej Maciejczak – Tak jak wspominałem w operacjach kręgosłupa użycie Ramienia O to ogromny przełom, a ośrodków wyposażonych w takie urządzenia i lekarzy, którzy z niego korzystają wciąż jest niewielu.

 

 

Źródło:lukasz.med.pl

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji