Wyszukiwarka programów profilaktycznych NFZ www.gsl.nfz.gov.pl
Zgłaszanie nielegalnych treści na stronach internetowych - NASK dyżurnet.pl 0 801 615 005

Wydarzenia

O profilaktyce zaćmy w Małopolsce

W listopadzie głównym tematem były choroby oczu. Jak zwracała uwagę prof. Bożena Romanowska-Dixon, kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki i Onkologii Okulistycznej w Szpitalu Uniwersyteckim, największym problemem w Małopolsce jest zaćma. Z najnowszych danych wynika, że około 100 tys. chorych w naszym województwie powinno zostać poddana zabiegowi chirurgicznemu możliwie jak najszybciej.

Wicemarszałek Wojciech Kozak przypomniał z kolei zebranym o tym, jak samorząd województwa dba o rozwój okulistyki w Małopolsce. Wyrazem tego jest m.in. troska o Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie, a także wsparcie przy prowadzonych tam inwestycjach.

– Dużą pomocą w dbaniu o stałą poprawę stanu zdrowia Małopolan są oczywiście środki unijne. W rozpoczętej perspektywie finansowej sporo z nich zostanie przeznaczone nie tylko na prace budowlane w szpitalach, doposażenie placówek medycznych, ale też profilaktykę zdrowotną – tłumaczył zebranym wicemarszałek Wojciech Kozak.

O ogromnej roli profilaktyki mówiła również Małgorzata Pacholec, dyrektor Polskiego Związku Niewidomych. – Jak ważne są takie edukacyjne spotkania, świadczy fakt, że poziom świadomości chorób oczu jest w społeczeństwie bardzo niewielki. Z naszych ostatnich badań wynika, że co trzeci Polak nie był nigdy u okulisty – podkreślała Pacholec.

Organizatorami konferencji byli: Małopolski Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Okulistyki i Polski Związek Niewidomych. Województwo Małopolskie objęło wydarzenie patronatem honorowym.

Źródło: www.malopolskie.pl

{gallery}gallery965{/gallery}

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji