Wyszukiwarka programów profilaktycznych NFZ www.gsl.nfz.gov.pl
Zgłaszanie nielegalnych treści na stronach internetowych - NASK dyżurnet.pl 0 801 615 005

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla mieszkańców Małopolski

Małopolski Dzień Profilaktyki Zdrowia

Bezpłatne badania profilaktyczne, konsultacje ze specjalistami oraz wykłady o tematyce prozdrowotnej – to wszystko czeka na mieszkańców regionu już 4 października w czasie Małopolskiego Dnia Profilaktyki Zdrowia. Organizatorem wydarzenia jest Samorząd Województwa Małopolskiego.

Mam nadzieję, że ten dzień na stałe zapisze się w kalendarzu spotkań małopolskich specjalistów z pacjentami – mówił dziś, podczas prezentacji programu wydarzenia wicemarszałek Wojciech Kozak. – Małopolska wyróżnia się na tle całego kraju nie tylko profesjonalnym personelem, realizowanymi inwestycjami i środkami, jakie przeznaczamy na unowocześnienie jednostek medycznych, ale też realizowanymi tu programami profilaktycznymi. Możemy się pochwalić m.in. najlepszą w Polsce opieką w zakresie onkologii, mamy wyższą w kraju wykrywalność zmian nowotworowych – twierdził Wojciech Kozak. Wicemarszałek przekonywał, że dla bezpieczeństwa zdrowotnego szczególnie ważna jest profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób. Dlatego też Samorząd Województwa co roku przeznacza duże środki finansowe na programy profilaktyczne, m.in. onkologicznym, kardiologiczny czy przeciwdziałania depresji.

Tylko w latach 2011-2013 Województwo Małopolskie przeznaczyło na realizację programów zdrowotnych aż 2,6 mln zł, z których w sumie skorzystało 111 226 osób – powiedział Dariusz Madera Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWM. – Co ważne, kwoty przeznaczane na realizację programów zdrowotnych systematycznie wzrastają. W 2014 roku środki te wyniosły ponad 1,6 mln zł.

W ramach Małopolskiego Dnia Profilaktyki Zdrowia będzie można skorzystać z oferty aż 18 wojewódzkich podmiotów leczniczych – szpitali i jednostek ochrony zdrowia z terenu Małopolski. Darmowe badania, konsultacje czekają na mieszkańców w Andrychowie, Jaroszowcu, Krakowie, Krzeszowicach, Nowym Sączu, Radziszowie, Tarnowie oraz Zakopanem. W wydarzeniach udział może wziąć aż 6 tysięcy osób. Podczas dzisiejszego spotkania program wydarzenia przedstawili dyrektorzy i lekarze-specjaliści z najważniejszych placówek medycznych w Małopolsce, m.in.: prof. dr hab. med. Piotr Podolec (Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II), dr Hanna Czajka (Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie), lek. med. Maria Srebro – Stańczyk (Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza SPZOZ w Tarnowie), dr Krzysztof Walczewski (Szpitalu Specjalistycznym im. dr J. Babińskiego w Krakowie), a także dr Roman Topór – Mądry - koordynator strony www.profilaktykawmalopolsce.pl.

Celem Małopolskiego Dnia Profilaktyki Zdrowia jest uświadamianie mieszkańców Małopolski jak istotne w zachowaniu dobrego stanu zdrowia jest systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych, wyrabianie zdrowych nawyków, a także stałe poszerzanie własnej wiedzy.

Lista jednostek biorących aktywny udział w Małopolskim Dniu Profilaktyki Zdrowia:

ANDRYCHÓW:
- Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Andrychowie

JAROSZOWIEC:
- Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu

KRAKÓW:
- Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
- Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie
- Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie
- Wojewódzki Szpital Okulistyczny
- Krakowskie Centrum Rehabilitacji i Ortopedii
- Krakowskie Pogotowie Ratunkowe
- Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna im. dr n. med. Zbigniewa Żaka w Krakowie SPZOZ
- Małopolski Ośrodek Medycyny Pracy
- Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie sp. z o.o.
- Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie - MDPZ jest organizowane w dniu 3.10.2014 roku ze względu na udział zorganizowanych grup dzieci z przedszkoli w wieku 4-6 lat

KRZESZOWICE:
- Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu „Krzeszowice" SPZOZ

NOWY SĄCZ:
- Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu

RADZISZÓW:
- Małopolskie Centrum Rehabilitacji Dzieci „Solidarność" w Radziszowie

TARNÓW:
- Centrum Medyczne KOL-MED SPZOZ w Tarnowie
- Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza SPZOZ w Tarnowie

ZAKOPANE:
- Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr Stanisława Jasińskiego w Zakopanem

Pełna informacja o dostępnych wolnych miejscach w ramach wydarzenia, w tym o sposobie dokonywania rezerwacji, zamieszczona jest na stronie www.profilaktykawmalopolsce.pl, w zakładce Małopolski Dzień Profilaktyki Zdrowia.

Patroni medialni: TVP Kraków, Gazeta Krakowska, Radio Kraków

Małopolski Dzień Ratownictwa Medycznego

Jak wygląda akcja ratownicza z bliska? Co kryje się za drzwiczkami karetki? Jakim sprzętem dysponowali ratownicy kilkanaście lat temu? Odpowiedzi na wszystkie te pytanie będzie można poszukać już w tę sobotę, 4 października, podczas Małopolskiego Dnia Ratownictwa Medycznego, który odbędzie się na placu Szczepańskim w Krakowie. Początek już o godz. 9.00.

W programie (godz. 9.00 – 16.00) zaplanowano m.in.:

  • - Prezentację poszczególnych służb ratowniczych: Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, Maltańska Służba Medyczna, PCK, Podhalańska Grupa GOPR, Towarzystwo Pielęgniarstwa Ratunkowego, Zakład Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krakowska Akademia im. A. F. Modrzewskiego, Muzeum Ratownictwa w Krakowie, Społeczny Komitet Ratowników Medycznych, Fundacja R2.
  • - Pokazy prowadzone przez poszczególne służby ratownicze (np. symulacje akcji ratunkowej, prezentacja teletransmisji ekg bezpośrednio z ambulansu),
  • - Naukę pierwszej pomocy,
  • - Wystawę pojazdów ratowniczych zabytkowych i nowoczesnych – karetki, motocykle itp.

 

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji