Wyszukiwarka programów profilaktycznych NFZ www.gsl.nfz.gov.pl
Zgłaszanie nielegalnych treści na stronach internetowych - NASK dyżurnet.pl 0 801 615 005

Wydarzenia

Zdążyć z pomocą

Innowacyjny w skali kraju i Europy Małopolski Program Interwencyjnego Leczenia Zawału Serca ma już 15 lat. Opracowana kilkanaście lat temu i zastosowana w Małopolsce metoda leczenia zawału serca przyczyniła się do uratowania życia wielu ludzi.


- To niezwykłe uczucie stać przed potęgą polskiej kardiologii i kardiochirurgii. Jako marszałek województwa z dumą mogę powiedzieć, że to właśnie od małopolskich lekarzy rozpoczęła się ta rewolucyjna inicjatywa dzięki której Małopolanie mogą czuć się bezpiecznie i cieszyć się dobrym zdrowiem – mówił otwierając spotkanie marszałek Marek Sowa.

Warto wspomnieć, że leczenie interwencyjne zawału serca wymaga teletransmisji danych oraz zintegrowanego transportu medycznego pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi do najbliższego ośrodka kardiologii interwencyjnej.  Ta potrzeba stała się inspiracją do rozwoju nowych projektów np.: systemu teletransmisji EKG, pozwalającego na przesyłanie zapisu EKG pacjenta bezpośrednio z miejsca wezwania zespołu ratownictwa do pracowni hemodynamiki. System powstał w ramach kluczowego projektu „Budowa zintegrowanych systemów informatycznych do zarządzania i monitoringu satelitarnego w Małopolsce”. Koszt  tego przedsięwzięcia to ponad 21 mln zł, z czego ok. 18 mln stanowi dofinansowanie w ramach MRPO 2007-2013. Dzisiejsze spotkanie organizowane przez Województwo Małopolskie było również okazją do przedstawienia rozwiązań tego wdrażanego w Małopolsce programu.

W czasie konferencji zaproszeni goście dyskutowali również na temat współpracy wojewódzkich sieci ośrodków kardiologicznych i kardiochirurgicznych z Centrum Referencyjnym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w celu  zmniejszenia śmiertelności w wyniku chorób układu krążenia. 

Spotkanie było również też okazją do uhonorowania wybitnych małopolskich kardiologów. Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego Krzyż Małopolski z rąk marszałka Marka Sowy odebrali: Dariusz Dudek, Krzysztof Żmudka, Jacek Dubiel, Antoni Dziatkowiak. Wręczono również wyróżnienia w postaci dyplomów.

(mprz)

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji