Przemoc emocjonalna

Wyszukiwarka programów profilaktycznych NFZ www.gsl.nfz.gov.pl
Zgłaszanie nielegalnych treści na stronach internetowych - NASK dyżurnet.pl 0 801 615 005

Wydarzenia

Bystra Sidzina - bezpieczna gmina

Konkurs, który został ogłoszony w czerwcu skierowany był do wszystkich gmin w Małopolsce i miał na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych poprzez propagowanie nowego przepisu, który obowiązuje od 31 sierpnia bieżącego roku. Przepis ten nakłada na wszystkich pieszych, poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, obowiązek noszenia elementów odblaskowych – wicemarszałek Roman Ciepiela, patron akcji „Odblaskowa gmina” i jednocześnie przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Dodał, że zaangażowanie się w tą akcję jest wyrazem odpowiedzialności za każde ludzkie życie i zdrowie.


Zadaniem gmin, biorących udział w konkursie było wyposażenie jak największej liczby mieszkańców – zwłaszcza dzieci do 14 lat i osób starszych (powyżej 60. roku życia) – w elementy odblaskowe. Punktowano także zatrudnianie strażników szkolnych, pomagających uczniom przechodzić przez jezdnie oraz prowadzenie kampanii informacyjno-promocyjnej. Kapituła Konkursu „Odblaskowa Gmina” wyłoniła trzech zwycięzców. Zostali nimi: gmina Bystra Sidzina – powiat suski, gmina Nawojowa – powiat nowosądecki oraz gmina Skrzyszów – powiat tarnowski. Zwycięzcy odebrali nagrodę w postaci statuetki, dyplomu oraz symbolicznego Wawelka.

Ponadto po przeanalizowaniu wszystkich kryteriów oceny Jury Konkursu postanowiło wyróżnić 7 gmin. Wśród nich są: Krynica Zdrój, Zakliczyn, Biskupice, Mszana Dolna, Tymbark, Raciechowice i Koniusza. Podczas gali nagrody odebrali również autorzy najlepszych filmów, nadesłanych na konkurs Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie – „Bezpieczny w ruchu drogowym”.

Za najlepszy film jury uznało film przygotowany przez uczniów z gimnazjum w Zespole Szkół w Olszynach. Drugie miejsce zajęły uczennice z Zespołu Szkoły Podstawowej w Biadolinach Radłowskich, natomiast trzecie miejsce przypadło uczennicom z Zespołu Szkół Publicznych w Radgoszczy. Wicemarszałek Ciepiela pogratulował zwycięzcom, a wójtom i burmistrzom oraz policjantom wszystkich służb drogowych podziękował za włączenie się do akcji.

Organizatorami konkursu byli: Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji.

(bher, mbab)

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji