Przemoc emocjonalna

Wyszukiwarka programów profilaktycznych NFZ www.gsl.nfz.gov.pl
Zgłaszanie nielegalnych treści na stronach internetowych - NASK dyżurnet.pl 0 801 615 005

Wydarzenia

Małopolska wysłała pomoc humanitarną na Ukrainę

W odprawie dwóch karetek, które wyjechały na Ukrainę wzięli udział Wojciech Kozak – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Dariusz Madera – Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWM oraz Małgorzata Popławska – Dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, a także Serhij Caruk – Konsul Ukrainy. – Od lutego tego roku samorząd województwa małopolskiego aktywnie wspiera poszkodowanych w konflikcie za wschodnią granicą naszego kraju. Zaczęło się od rozesłania apelu do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w Małopolsce, w którym prosiliśmy o pomoc. Zebrane dary trafiły do potrzebujących. W marcu zorganizowany został transport pacjenta z Ukrainy na leczenie do Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, a następnie do Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego im. dr S. Jasińskiego w Zakopanem. – przypomniał wicemarszałek Wojciech Kozak. Dziś, po raz kolejny Krakowskie Pogotowie Ratunkowe przy wsparciu Województwa Małopolskiego zorganizowało transport na Ukrainę niezbędnych środków medycznych. – Pogotowie jako jednostka, której powierzono przygotowanie pomocy humanitarnej rozeznało potrzeby pacjentów jednostek ochrony zdrowia na Ukrainie i zakupiło potrzebne przedmioty – powiedziała dyrektor KPR Małgorzata Popławska. Wśród przekazywanych darów znalazły się:

 • - 200 sztuk drobnego sprzętu: laryngoskopy, aparaty Ambu, ssaki, pulsoxymetry, kołnierze ortopedyczne,
 • - 24 tys. tabletek do odkażania wody,
 • - ok. 23 tys. ampułek leków przeciwbólowych i rozkurczowych,
 • - ok. 8 tys. opatrunków i bandaży,
 • - ok. 4,2 tys. fiolek antybiotyków dożylnych,
 • - ok. 3 tys. opakowań nici chirurgicznych,
 • - ok. 2 tys. zestawów do przetoczeń płynów infuzyjnych,
 • - ok. 1,6 tys. opakowań rękawic chirurgicznych,
 • - ok. 1,6 tys. rurek intubacyjnych,
 • - 1,2 tys. gipsów,
 • - 300 szyn do unieruchomienia kończyn.

Przedmioty te trafią do ośrodków zdrowia we Lwowie, Charkowie, Łucku i Iwano-Frankiwsku.

Wydarzenie to jednak nie jedyna forma zaangażowania władz województwa małopolskiego w sytuację na wschodzie Europy i pomoc dla poszkodowanych w konflikcie na Ukrainie. Władze Małopolski zapewniają, że w razie konieczności są gotowe na dalszą pomoc.
(mbab)

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji