Wyszukiwarka programów profilaktycznych NFZ www.gsl.nfz.gov.pl
Zgłaszanie nielegalnych treści na stronach internetowych - NASK dyżurnet.pl 0 801 615 005

Wydarzenia

Krakowskie pogotowie wyszkoli dyspozytorów z Ukrainy

Do Krakowa przyjechali z Obwodowego Centrum Ekstremalnej Pomocy Medycznej i Medycyny Katastrof w Iwano-Frankowsku. W naszym mieście spędzili miniony tydzień (8-12 grudnia) odbywając szkolenia w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym. Odwiedzili również krakowskie szpitale, w tym m.in. Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Dziś w siedzibie Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego odbyło się uroczyste zakończenie szkolenia oraz wręczenie certyfikatów. Z gośćmi z Ukrainy spotkał się Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego. –  Ukraina powinna i ma szansę, by iść w ślad za Polską jeżeli chodzi o rozwój systemu ratownictwa medycznego. Jeszcze kilka lat temu nasz region i kraj pozostawał w tyle za Europą, dziś ją wyprzedzamy. Mamy doskonały personel, sprzęt i wiedzę, którą chcemy się dzielić – mówił wicemarszałek Wojciech Kozak.

W 2014 roku w Krakowie szkoliło się ok. 30 ukraińskich felczerów i lekarzy. Po przeszkoleniu przekazywali oni doświadczenie i wiedzę swoim kolegom na Ukrainie, dzięki temu udało się przeszkolić 360 lekarzy i ponad 1000 felczerów. To pokazuje, że współpraca przynosi realne korzyści. – Bardzo cenimy pomoc narodu polskiego w tej ciężkiej dla Ukrainy sytuacji – przyznał Włodzimierz Pokhmurski, Dyrektor Centrum w Iwano-Frankowsku.

– Krakowskie Pogotowie Ratunkowe od dłuższego czasu współpracuje ze stroną ukraińską. W tym roku nasze karetki już dwa razy były na Ukrainie z transportem pomocy humanitarnej – zaznacza Małgorzata Popławska, dyrektor krakowskiego pogotowia. – Jesienią ubiegłego roku nasza delegacja odwiedziła Ukrainę i zapoznawała się z tamtejszym systemem ratownictwa medycznego. We wrześniu nasza delegacja wzięła udział w I Polsko-Ukraińskiej Konferencji Naukowej pt. „Ratownictwo Medyczne i Medycyna Ratunkowa w Polsce i na Ukrainie. Jak zapewniła dyrektor KPR to nie koniec współpracy. Planowane są kolejne wspólne inicjatywy, w tym II edycja Polsko-Ukraińskiej Konferencji Naukowej o ratownictwie medycznym, która tym razem ma odbyć się w Polsce.

(mbab)

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji