Przemoc emocjonalna

Wyszukiwarka programów profilaktycznych NFZ www.gsl.nfz.gov.pl
Zgłaszanie nielegalnych treści na stronach internetowych - NASK dyżurnet.pl 0 801 615 005

Wydarzenia

Spotkanie Zespołu Zadaniowego wraz z gronem ekspertów ds. opracowania Wojewódzkich Programów w obszarze uzależnień

W dniu 18 grudnia br. odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Zespołu Zadaniowego ds. opracowania Wieloletnich Programów Wojewódzkich tj.: Małopolskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na lata 2014-2020 oraz Małopolskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2014-2020 wraz z gronem ekspertów.

"Wyprzedzić smutek” – skuteczna profilaktyka depresji

Prawie co druga osoba, która dostrzeże u siebie pierwsze symptomy depresji i skonsultuje się ze specjalistą, ma szansę zapobiec rozwojowi choroby. „Wyprzedź smutek, wyprzedź depresję” to program wczesnego reagowania na symptomy wskazujące na możliwość wystąpienia depresji, finansowany z budżetu województwa. W konferencji podsumowującej dwie edycje programu, uczestniczył wicemarszałek Wojciech Kozak.

Wiesz więcej, żyjesz dłużej

To ważny krok w walce z rakiem - tak o Małopolskim Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2010-2013 mówił wicemarszałek Wojciech Kozak. Jego bilans przedstawił podczas organizowanej w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie konferencji podsumowującej edukacyjny program profilaktyczny pn. „Prozdrowotne oddziaływania edukacyjne na rzecz zmniejszenia umieralności na nowotwory w Małopolsce” w roku 2013.  Tutaj też przy okazji otworzył nowy oddział urologii.

Krótsze kolejki do radioterapii w Małopolsce

To dobra wiadomość dla pacjentów – w Małopolsce przybywa ośrodków, w których walczy się z nowotworami. W Szpitalu Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie otwarto właśnie nowoczesne Centrum Radioterapii Amethyst. Do dyspozycji chorych oddano pracownie teleradioterapii oraz brachyterapii, a także poradnię radioterapii i ginekologii onkologicznej.

Parkinson za zamkniętymi drzwiami

Drżenie rąk, którego nie można opanować – tak wciąż wielu z nas kojarzy chorobę Parkinsona. Nie wiemy, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej, bo zaawansowane stadium to ogromny ból i samotność – chorzy są wręcz przykuci do łóżka. O tych problemach mówiono dzisiaj w Krakowie podczas konferencji w ramach ogólnopolskiej akcji  „Parkinson za zamkniętymi drzwiami”. Wśród zaproszonych osób znalazł się też Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego, który w zarządzie zajmuje się m.in. sprawami ochrony zdrowia.  

"Otwórz głowę na pomoc" – rozpoczęła się kampania na rzecz zdrowia psychicznego

Coraz więcej Polaków cierpi na zaburzenia i choroby psychiczne, przypuszczalnie co czwarta osoba już ma albo będzie miała problemy tej natury. Kampania Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej ma przekonać Małopolan, że kryzysy natury psychicznej są zjawiskiem powszechnym i naturalnym, a najlepszym sposobem na szybki powrót do zdrowia jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Działania informacyjne prowadzone są w sieci, mediach i przestrzeni publicznej.

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji