Dzień otwarty profilaktyki raka piersi

Dzień otwarty profilaktyki raka piersi

 14 października 2019 r.,  w godz.: 12.00-19.00

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, ul. Prądnika 80, Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne (Pawilon A V) Badanie mammograficzne odbywa się w budynku M IV

Wstęp wolny!

 Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II pozyskał środki unijne na realizację dwuletniego projektu pt. „Badaj piersi – dbaj o zdrowie”. W jego ramach 14 października 2019 roku zaprasza na Dzień Otwarty poświęcony profilaktyce raka piersi.

W godzinach od 12.00 do 19.00 będzie można wykonać nie tylko bezpłatną mammografię (taką możliwość zapewnia NFZ dla kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia) lub USG piersi (kobiety w wieku od 50 do 60 roku życia niezakwalifikowane do mammografii), ale również wysłuchać wykładów zatytułowanych „Profilaktyka raka piersi” oraz „Celowość badań przesiewowych w diagnostyce raka piersi”.

Będzie także możliwość nauki samobadania piersi na fantomach, dzięki czemu łatwiej i szybciej można ocenić u siebie stan zagrożenia chorobą. W programie także: konkursy wiedzy z nagrodami, konsultacje dietetyczne wraz z analizą składu masy ciała, zwiedzanie Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej. Na spotkanie można przyjść z dziećmi, będzie na nie czekał animator z ofertą m. in. malowania twarzy, gier i zabaw ruchowych, zabaw plastycznych, modelowania balonów.
Na wszystkich, którzy skorzystają z zaproszenia, czeka smaczny poczęstunek.

Październik jest od wielu lat „Miesiącem Świadomości Raka Piersi”. To doskonały moment, aby przypomnieć o tym, jak ważne jest samobadanie piersi, jak radzić sobie z ich bolesnością i dlaczego tak ważne jest systematyczne robienie mammografii u kobiet o podwyższonym ryzyku.

Rak piersi w 90% nie boli, a zdiagnozowany we wczesnym stadium może być całkowicie wyleczony. Dlatego tak ważne jest regularne badanie. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet,  z jego powodu co roku umiera 5 tys. Polek.

„Badaj piersi – dbaj o zdrowie!”

 

Program Dnia Otwartego:

12.15 – 12.30

Powitanie uczestników przez dr hab. Stanisława Rumiana, p.o. Dyrektora Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II

12.30 – 19.00

  • Wykład „Profilaktyka Raka Piersi” – mgr piel. Katarzyna Olbrych
  • Wykład „Celowość badań przesiewowych w diagnostyce raka piersi” – lek. med. Dorota Szymoniak-Chochół
  • Konkursy wiedzy z nagrodami
  • Badania mammograficzne (NFZ 50 – 69 r. ż.)
  • Konsultacje dietetyczne – analiza składu masy ciała
  • Badania USG piersi (kobiety w wieku 50-69 r. ż., nie kwalifikujące się do mammografii)
  • Nauka samobadania piersi na fantomach
  • Zwiedzanie Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej
  • Poczęstunek
  • Animator dla dzieci (malowanie twarzy, modelowanie balonów etc.)

* Z możliwości korzystania z badania mammograficznego w ramach projektu wyłączone są kobiety, u których wcześniej stwierdzono zmiany nowotworowe piersi, niebędące w wieku aktywności zawodowej oraz będące uczestnikami innego projektu realizowanego w tym samym czasie w ramach RPO WM 2014-2020, w którym przewidziane są formy wsparcia tego samego rodzaju.

więcej informacji na temat projektu: kliknij tu 

BADANIE_MAMMOGAFICZNE-2.jpg

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji