Przemoc domowa w czasach epidemii – gdzie szukać pomocy?

Epidemia COVID-19 oraz przymusowa izolacja społeczna to dla wielu osób bardzo trudny czas.
W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się osoby doznające przemocy w rodzinie, w tym dzieci i młodzież. To oni o wiele bardziej niż zazwyczaj potrzebują wsparcia, pomocy czy zwykłej rozmowy z drugim człowiekiem.

Aktualnie działa wiele instytucji oraz organizacji świadczących w czasie epidemii bezpłatną pomoc psychologiczną dla osób będących ofiarami przemocy domowej.

Jedną z nich jest Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, działające na zlecenia Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Niebieska Linia jest czynna przez cała dobę. Dzwoniąc pod nr 800-120-002 można uzyskać wsparcie, pomoc psychologiczną oraz informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej miejsca zamieszkania. Niebieska Linia prowadzi także poradnię e-mailingową pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ponadto na stronie www.niebieskalinia.pl udostępniono wykaz miejsc pomocowych dla osób doświadczających przemocy oraz dla świadków przemocy.

Jeśli jesteś w trudnej sytuacji, w Twoim domu dochodzi do przemocy, nie radzisz sobie ze stresem i napięciem związanym z izolacją w domu lub znasz osoby, które potrzebują pomocy – pamiętaj, nie jesteś sam!

Nawet w czasie epidemii są instytucje i osoby, które mogą i potrafią Ci pomóc przetrwać ten trudny czas.

Zadzwoń, napisz, skontaktuj się.

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji