Zakończyła się kolejna akcja szczepień w Małopolsce

Dziewczęta przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w Małopolsce zostały zaszczepione przeciwko zakażeniom wirusem HPV. Akcja stanowiła kontynuację działań profilaktycznych z poprzedniego roku. Dzięki niej 28 dziewcząt zostało zaszczepionych pełnym schematem uodparniającej szczepionki. Za realizację odpowiedzialny był Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika  w Krakowie.

Zaproszenie do udziału w zadaniu przyjęło 12 placówek opiekuńczo-wychowawczych znajdujących się w Krakowie, Sieborowicach, Kętach, Rajsku, Chrzanowie, Spytkowicach i Gorlicach. To właśnie w nich przebywały dziewczęta, które rok wcześniej rozpoczęły schemat szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Warunkiem uzyskania pełnej odporności było doszczepienie uzupełniającą dawką preparatu. Do tego celu wykorzystano 28 dawek szczepionki. 

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika zrealizował również webinar dla szczepionych dziewcząt, w czasie którego pediatra i specjalistka w dziedzinie chorób zakaźnych dr hab. n. med. Hanna Czajka, rozwiewała wątpliwości i odpowiadała na pytania dot. zakażeń i profilaktyki HPV.

Ponadto wydano serię trzech edukacyjnych podcastów „Profilaktyka – pierwszy krok do zdrowia bez HPV”, do nagrania których zaproszono specjalistów w dziedzinie chorób zakaźnych, ginekologii onkologicznej oraz psychiatrii.

Podcasty dostępne są na YouTube oraz na www.profilaktykawmalopolsce.pl.

Przypomnijmy, że wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest bardzo powszechny i występuje w postaci typów onkogennych i nieonkogennych. Zakażenie przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. Jedną z możliwych konsekwencji jest rak szyjki macicy. Więcej artykułów na temat HPV znajduje się w zakładce „Szczepienia przeciwko HPV/ Ciekawe artykuły” na www.profilaktykawmalopolsce.pl. Zachęcamy do lektury.

***
Działania zostały przeprowadzone w ramach realizacji szczepień przeciwko zakażeniom HPV dziewcząt przebywających w placówkach sprawujących całodobową opiekę nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej, w 2020 roku, ze środków finansowych Województwa Małopolskiego.

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji