Szpital dziecięcy wydał serię podcastów dot. profilaktyki HPV

 Zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) są bardzo powszechne, a jedną z konsekwencji jest m.in. rak szyjki macicy. Warto wiedzieć jak się przed nim ustrzec. W związku z tym Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie wydał serię edukacyjnych podcastów „Profilaktyka – pierwszy krok do zdrowia bez HPV”, ukazujących problem z perspektywy specjalistów w dziedzinach medycyny: chorób zakaźnych, ginekologii onkologicznej oraz psychiatry.

„Co to jest HPV i jak się przed nim ustrzec?”, „Edukacja seksualna i rozmowa jako formy profilaktyki HPV”, „Od HPV do raka szyjki macicy” – to tematy trzech nagrań, które stanowią rzetelne źródło wiedzy na temat zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego. To swoista kontra przeciwko nieprawdziwym informacjom.

Wirus HPV przenoszony jest głównie drogą płciową. Wiedzę na tematy związane z aktywnością seksualną i chorobami przenoszonymi w ten sposób, młodzież czerpie z internetu, lecz często z niesprawdzonych źródeł  – wyjaśnia psychiatra, lek. med. Agnieszka Wierzbicka-Fijołek.

Nagrania adresowane są zarówno do nastolatków jak i ich rodziców. Z myślą o nich, podcasty zostały zrealizowane w formie przystępnej rozmowy z ekspertami: pediatrą i specj. chorób zakaźnych - dr hab. n. med. Hanną Czajką, specj. psychiatrą - lek. med. Agnieszką Wierzbicką-Fijołek oraz specj. ginekologii onkologicznej - prof. dr hab. n. med. Pawłem Blecharzem. 

Podcasty dostępne są na You Tube oraz na www.profilaktykawmalopolsce.pl.   

***
Nagrania powstały w ramach realizacji szczepień przeciwko zakażeniom HPV dziewcząt przebywających w placówkach sprawujących całodobową opiekę nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej, w 2020, ze środków finansowych Województwa Małopolskiego.

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji