Blisko Siebie – spotkanie wcześniaków urodzonych w Szpitalu Ujastek

Dzieci urodzone jako wcześniaki wraz z rodzicami trzymają fioletowe balony. Kolor fioletowy symbolizuje wcześniactwo

Zdjęcie: Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek w Krakowie

18 czerwca 2023 roku w parku przy Szpitalu Położniczo-Ginekologiczny Ujastek w Krakowie odbyło się spotkanie pn. „Blisko siebie”, w którym wzięły udział dzieci przedwcześnie urodzone w Szpitalu Ujastek oraz ich rodziny i bliscy. W spotkaniu wzięła udział także Pani Dominika Studnicka – Dyrektor Departamentu Zdrowia, Rodziny, Równego Trakowania i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Historia spotkań sięga roku 2009, kiedy po raz pierwszy zorganizowano wydarzenie dla wcześniaków z Ujastka. Na piknik przyjeżdżają dzieci z rodzicami nie tylko z Krakowa i Małopolski, ale także z całej Polski. Ich celem jest spotkanie z personelem, który ratował ich życie tuż po porodzie przez kolejnych klika tygodni lub miesięcy. Niektórzy z nich opuścili Ujastek zaledwie kilka miesięcy temu, a inni kilka lat temu.

Dzieci urodzone jako wcześniaki w Szpitalu Ujastek co roku spotykają się na pikniku organizowanym przez Szpital

Zdjęcie: Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek w Krakowie

Wcześniactwo w liczbach

Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek jest jednym z niewielu szpitali w Polsce, w który oferowana jest pomoc wcześniakom ze skrajnie niską masa urodzeniowa od 500 gram. W szpitalu co rok na świat przychodzi ponad 5 000 dzieci, a co ósme z nich wymaga leczenia na oddziale Neonatologicznym i Intensywnej Terapii. W Polsce co roku 26 000 dzieci rodzi się zbyt wcześnie, stanowi to ponad 6% wszystkich porodów, a liczba ta stale rośnie. Na świecie co dziesiąte dziecko jest wcześniakiem.

W czasie spotkania przewidziano dużo atrakcji -  wspólne zabawy i integrację, psy służące do dogoterapii oraz zdrowy poczęstunek.

Zdjęcie: Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek w Krakowie

Fioletowe święto

Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest w Polsce od 2011 roku w dniu 17 listopada, aby zwiększać świadomość społeczną na temat przyczyn i skutków wcześniactwa, a także konieczności zapewnienia wcześniakom odpowiedniej opieki. Przyjęło się, że obchodom Dnia Wcześniaka towarzyszy kolor fioletowy uważany jako kolor niezwykły, pasujący do osób wrażliwych i wyjątkowych. Dlatego 17 listopada co roku znane budowle na całym świecie zostają podświetlone na kolor fioletowy na gest wsparcia wcześniaków i ich rodzin.

Kolor fioletowy uznawany jest jako kolor wcześniaków

Zdjęcie: Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek w Krakowie

 

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji