Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Co roku z jego powodu umiera w naszym kraju ponad 5000 kobiet, stanowi drugą po raku płuc przyczynę zgonów Polek z powodu nowotworów. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2020 roku na raka piersi zachorowało w Polsce 17 647 kobiet, natomiast 6 956 kobiet zmarło (blisko 40%). Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta wraz z wiekiem - większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia, jednak coraz częściej diagnozowany jest również u młodszych pacjentek. Może to wynikać z coraz większej świadomości kobiet, zwłaszcza młodych kobiet, jak ważna jest profilaktyka raka piersi.

Zmniejszenie zachorowalności na raka piersi można uzyskać poprzez stosowanie badań profilaktycznych oraz modyfikację lub eliminację niekorzystnych zachowań dzięki zwiększaniu świadomości kobiet. Do czynników ryzyka rozwoju raka piersi zalicza się wysokoprocentowy alkohol, dietę bogatą w tłuszcze, otyłość typu brzusznego, stosowanie długotrwałej hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), wczesna pierwsza miesiączka i późna menopauza, późna pierwsza ciąża (po 35 roku życia) oraz bezdzietność. Z kolei dieta bogata w warzywa i owoce oraz aktywność fizyczna redukują ryzyko rozwoju raka piersi. Do czynników chroniących przed rakiem piersi zalicza się również karmienie piersią.

Niezwykle istotne jest również samobadanie piersi które stanowi pierwszy, podstawowy krok w profilaktyce raka piersi – dzięki niemu możliwe jest wykrycie choroby na wczesnym jej etapie co daje większe szanse na całkowite wyleczenie. Prawidłowo wykonane badanie pozwala na zauważenie najmniejszych zmian w strukturze, kształcie i wyglądzie piersi.

Październik to miesiąc świadomości raka piersi, ma na celu podkreślenie znaczenia wykonywania systematycznych badań profilaktycznych, samobadania piersi oraz konsultacji u specjalistów, a także promowanie rzetelnej wiedzy na temat nowotworów oraz tzw. czujności onkologicznej. Źródłem rzetelnej wiedzy na temat nowotworów, w tym raka piersi, jest Program „Prozdrowotne oddziaływania edukacyjne na rzecz zmniejszenia umieralności na nowotwory w Małopolsce” realizowany przez Województwo Małopolskie od ponad 10 lat.

Jednym z elementów Programu są spotkania edukacyjne, podczas których lekarz onkolog przedstawia kluczowe informacje związane z problematyką chorób nowotworowych, m.in. na temat objawów, które powinny wzbudzić czujność lub wymagają konsultacji lekarskiej czy też onkologicznej. Podczas spotkania odbywa się także instruktaż nauki samobadania piersi. Uczestniczki spotkania, które odbędzie się 18 października 2023 r. o godz. 10.00 w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Mościckiego 10 w Tarnowie będą miały okazję samodzielnie przeprowadzić badanie piersi na fantomach. Takie ćwiczenie znacząco ułatwia rozróżnienie groźnych zmian nowotworowych od pozostałych guzków, które nie stanowią zagrożenia. Spotkanie stanowi również doskonałą sposobność do zadawania pytań specjaliście z zakresu onkologii. Dotychczasowe spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego serdecznie zapraszamy do wzięcia w nich udziału.

Informacje dotyczące terminów i godzin spotkań w tegorocznej edycji programu można znaleźć na naszej stronie w zakładce „Spotkajmy się” Programu onkologicznego. W zakładce zamieszczone zostały również broszury pn. „Podręczny przewodnik profilaktyczny” zawierające instruktaż nauki samobadania piersi (wersja dla kobiet) i jąder (wersja dla mężczyzn) oraz ogólne informacje dotyczące chorób nowotworowych jak i prowadzonego Programu. Broszury zostały przygotowane w formacie pdf. i można je pobrać bezpłatnie, do czego serdecznie zapraszamy.

Dla osób, które nie będą miały możliwości uczestniczenia w spotkaniach edukacyjnych oraz dla tych, które po spotkaniu chciałyby rozwiać swoje wątpliwości lub zasięgnąć porady lekarza onkologa uruchomiony został Onkologiczny Telefon Zaufania. Szczegóły na temat funkcjonowania Onkologicznego Telefonu Zaufania znajdują się w zakładce Onkologiczny telefon zaufania.

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami, które zostały przygotowane przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie w ramach kampanii edukacyjnej raka piersi „Ja już, a Ty?”, która ma na celu zmotywowanie kobiet do regularnego badania piersi: https://www.gov.pl/web/wsse-krakow/kampania-edukacyjna-ja-juz-a-ty-jajuzaty

Film promujący kampanię „Ja już, a ty?”

Zdjęcie - Źródło: Freepik

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji