logo małopolska
PROFILAKTYKA
W MAŁOPOLSCE

W roku 2018 Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy 6 lutego. Tegoroczna edycja przebiega  pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

Szacunek jest wartością niezbędną do budowania relacji wzajemnego zaufania, zrozumienia i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami w wielu obszarach codziennego życia, a także w Internecie. Coraz częściej będąc użytkownikami sieci możemy doświadczyć takich zjawisk jak: cyberprzemoc, hejt, seksting czy ksenofobia.

Podczas obchodów DBI 2018 orgnizatorzy chcą podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do otaczającego świata, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności,
a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje) – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF).

Organizatorzy wydarzenia chcą zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online poprzez inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa w sieci. Jednocześnie zwraca się uwagę na duży potencjał internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.

Co roku, organizatorzy wydarzenia zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do realizowania przez cały miesiąc luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

Więcej informacji na stronie: http://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

 

Lipiec 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

TAGI

Polityka prywatności