logo małopolska
PROFILAKTYKA
W MAŁOPOLSCE

"Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to czas podkreślania, że zaniedbania w zakresie jamy ustnej mogą prowadzić do chorób ogólnych i odwrotnie. To czas mówienia o podstawowych zasadach profilaktyki stomatologicznej, ale także doskonały moment na dyskusję w zakresie tematów, które albo są nowe, albo nie przebijają się w zadowalający sposób do przestrzeni publicznej. Mowa tutaj o ryzykownych zachowaniach młodzieży i ich wpływie na stan zdrowia jamy ustnej, zaburzeniach drożności dróg oddechowych z kaskadą następstw z tym związanych czy problemach pacjentów w podeszłym wieku, którzy powinni znajdować się pod szczególną opieką, a często są na marginesie sytemu." - Lek. dent. Leszek Dudzińsk, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej

 

Działania w Małopolsce:

 • Akcja profilaktyczna  ( CH Serenada, Aleja Generała Tadeusza Bora-Komorowskiego 41, 31-876 Kraków
  tel: 884038581
  20 marca 2018
  http://ptss.pl/krakow/

  • Przeglądy stomatologiczne z oceną błony śluzowej jamy ustnej, przedstawienie w albumie stomatologicznym podstawowych chorób błony śluzowej, nauka samokontroli jamy ustnej + wręczenie uczestnikom ulotek dotyczących samokontroli (2 osoby)
  • Instruktaż higieny jamy ustnej (2 osoby) + wręczenie prezentów od sponsorów (pasty, ulotki) (+stanowisko firmy philips z umywalką, demonstracja szczoteczki sonicznej)
  • Stanowisko badania stawów skroniowo-żuchwowych zgodnie z protokołem RTC-TMD (2 osoby)
  • Pomiar cukru, ciśnienia oraz wyjaśnienie ich wpływu na choroby jamy ustnej, porady dietetyczne – jak dbać o biel naszych zębów, jak zachować zdrowe dziąsła (2 osoby)
  • Kącik dla dzieci – pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym, przeglądy, kolorowanki, pokazanie aplikacji w tablecie odnośnie mycia zębów (2 osoby)

   

 • Przegląd zębów laserowym urządzeniem Diagnocam diagnozującym próchnicę zębów w Szpitalu Dziecięcym św. Ludwika w Krakowie (Strzelecka 2 )
  20 marca 2018
  http://laser.org.pl
 • Działania profilaktyczne w placówkach: Przedszkole Publiczne Ogródek na Pszczelnej, Kraków ; Przedszkole Nr 4 w Nowym Targu ; Embassy International School w Krakowie ;

  

szczegółowe informacja na stronie: http://polskamowiaaa.pl/inicjatywy/

 

Materiały do pobrania:

Ulotka kampanii Polska mówi aaa – do gabinetu/szkoły/urzędu

Profilaktyka nowotworów jamy ustnej - jak przebadać się samodzielnie

Cukier - największy wróg zdrowej jamy ustnej

Oficjalne materiały Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej przygotowane przez Światową Federację Dentystyczną FDI (PL):

Broszura 1

Broszura 2

Broszura 3

 

 

cukry 2cukry 1

Grudzień 2018
P W Ś C Pt S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

TAGI

Polityka prywatności