Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska
PROFILAKTYKA
W MAŁOPOLSCE

To nie przypadek, że Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Wada ta polega na tym, że w 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.

Zespół Downa inaczej trisomia 21 chromosomu lub mongolizm. Jest to jedno z najczęśćiej występujących zaburzeń chromosomalnych u człowieka. Nazwa choroby wywodzi sięod lekarza Johna Langdona Downa, który jako pierwszy ją opisał w 1866r. Zespół Downa prowadzi do zmian w budowie zewnętrznej i wewnętrznej jak również upośledzeń umysłowych.

Nie są znane przyczyny powstawania tego zaburzenia chromosalnego jak również nie wiadomo jak im skutecznie zapobiegać. W schorzeniu dochodzi do powstania dodatkowego 21 chromosomu. Jedyną znaną zależnością jest wiek matki, im starsza kobieta tym ryzyko urodzenia dziecka z tym zaburzeniem wzrasta. Dziedziczenie choroby jest niezwykle rzadkie.

Osoby z zespołem Downa pomimo dużego zróżnicowania, ujawniają pewne cechy wspólne w aktywności, sprawności ruchowej i percepcyjnej, są zdolne do indywidualnego rozwoju sprawności i umiejętności przydatnych w życiu codziennym. W Zespole Downa zawsze występuje niepełnosprawność intelektualna, jednak jej stopień jest zróżnicowany dlatego też ostateczny stopień rozwoju intelektualnego zależny jest od jej rodzaju. Ogólny poziom rozwoju osób dotkniętych tą chorobą zależy w dużym stopniu od warunków ich życia, wychowania oraz od statusu socjoekonomicznego rodziny i środowiska w krórym się wychowują. Odpowiednia wczesna interwencja terapetyczna może znacznie podnieść poziom rozwoju intelektualnego, społecznego i emocjonalnego osób z zespołem Downa, natomiast jej brak może go znacznie obniżyć.

 

 

Maj 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

TAGI

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności