Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska

W sobotę obchodzony był Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Z tej okazji na całym świecie budynki użyteczności publicznej podświetlone zostały na niebiesko. W akcję, której celem jest okazanie solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami, włączyło się ponad 20 polskich miast w tym Kraków. Na znak solidarności na niebiesko zaświeciły się Kładka Bernatka, Pałac pod Baranami i Galeria Bronowice.

Jak mówi Urszula Gurba dyrektor Centrum Autyzmu w Krakowie, wszystko po to żeby zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację osób dotkniętych autyzmem: "Chcemy pokazać, że osoby chore na autyzm mają szansę funkcjonować w społeczeństwie. To jest dla nas najważniejsze, żeby dać tym dzieciom szansę. Najcześciej było tak, że jeśli dzieci nie sprawdzały się w szkołach masowych to po prostu były na indywidualnych nauczaniach a wtedy ich środowiskiem był tylko dom".
Autyzm to zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Choć jest to najczęstsze zaburzenie rozwojowe, bo dotyka 1 na 150 dzieci w Polsce i 1% ludzkości, to świadomość autyzmu w społeczeństwie jest wciąż bardzo niska.
Z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu w całym kraju będą odbyły się różne spotkania, wystawy, warsztaty i pokazy filmów.

IAR/RK/Wacha

 

 

 

Źródło: www.radiokrakow.pl

TAGI

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności