Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska

20 września 2017 r. rozpoczynają się w Krakowie XVI Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym, których gospodarzem jest Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Jest to jedno z największych dorocznych wydarzeń w świecie ratownictwa medycznego.Mistrzostwa Polski to podsumowanie odbywających się w ciągu całego roku eliminacji regionalnych. Do Krakowa przyjechali więc najlepsi z najlepszych - prawie 50 załóg z całej Polski, a także goście ze Lwowa.

- Zawody mają charakter rywalizacji sportowej, ale przede wszystkim są to ćwiczenia praktyczne, odzwierciedlające realne zdarzenia z codziennej pracy – podkreśla Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – To zarazem doskonalenie umiejętności, a tym samym możliwości skutecznego reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia pacjentów.

Zadania to symulacje wypadków i nagłych zachorowań ze wszystkimi komplikacjami, jakie zwykle w takich sytuacjach pojawiają się w życiu. Oceniana jest więc nie tylko wiedza medyczna, ale też sprawność w znalezieniu rozwiązania trudnych sytuacji, umiejętność udzielenia wsparcia psychologicznego poszkodowanym, odporność na stres i zmęczenie, a także współpraca z innymi służbami.

Mistrzostwa w Krakowie będą trwały cztery dni, podczas których zespoły będą musiały wykonać około 10 zadań. Podczas części z nich będziemy sprawdzać głównie wiedzę merytoryczną, ale spora część ćwiczeń to będą odbywające się w terenie symulacje rzeczywistych zdarzeń i wypadków. Zaplanowano – jak zwykle podczas zawodów ratowniczych, również zadania nocne. Jednym z trudniejszych, ciekawszych i bardziej widowiskowych elementów będzie symulacja zdarzenia masowego, z udziałem wielu poszkodowanych.

CO MOŻESZ ZOBACZYĆ

AKCJA RATUNKOWA PODCZAS KATASTROFY – symulacja akcji ratunkowej podczas zdarzenia masowego. Czwartek, 21 września 2017 r., godz. 12. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, al. Jana Pawła II 39. Aby zobaczyć zawody, trzeba wykupić bilet wstępu do muzeum.

POKAZY W RAMACH MAŁOPOLSKICH DNI PROFILAKTYKI ZDROWIA

SOBOTA, 23 września 2017 r., Rynek Główny w Krakowie

Godz. 10-16: pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.

Godz. 11 – parada ambulansów: karetki z całej Polski przejadą przez Kraków na Rynek Główny.

Godz. 12 – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w XVI Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym.

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności