logo małopolska
PROFILAKTYKA
W MAŁOPOLSCE

To system, który uratuje życie niejednemu pacjentowi z problemami kardiologicznymi. Składa się ze się stacji roboczych umieszczonych w ośrodkach kardiologicznych w Małopolsce oraz nadajników, które zainstalowano w karetkach pogotowia. Badanie EKG, wykonane za pomocą defibrylatora w karetce lub w domu pacjenta, jest przesyłane do wybranego ośrodka specjalistycznego.

Tam lekarz dyżurny ocenia wynik badania i stan pacjenta oraz decyzduje gdzie i jak szybko powinien on trafić. W ten sposób załoga ratownicza oszczędza od 60 do 120 minut w najważniejszym dla życia pacjenta czasie.W konferencji kończącej projekt uczestniczyli marszałek Marek Sowa i członek zarzadu Stanisław Sorys.

- To pierwszy ale na pewno nie ostatni taki projekt, który zrealizowaliśmy. To jest początek i kierunek naszych działań na przyszłość - mówił marszałek Marek Sowa podczas konferencji. - Chcemy się angażowac w inne nowoczesne, systemowe rozwiązania w ochronie zdrowia. Już teraz w szpitalach wojewódzkich powstaje Małopolski System Informacji Medycznej, na razie program pilotażowy, ale liczymy na to, że kiedyś trafi do wszystkich szpitali w Małopolsce. Żyjemy w takich czasach, gdzie jedyną granicą jeśli chodzi o nowatorskie rozwiązania, jest nasza wyobraźnia.

Marszałek podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w budowanie systemu teletransmisji EKG.

System kosztował prawie 1,5 mln zł, a za realizację projektu odpowiadał Szpital Specjalistyczny im. E. Szczeklika w Tarnowie. Dyrektor szpitala Marcin Kuta opowiadał o tym, jak krok po kroku powstawał system, jakie były największe problemy, ale też mówił o wielkiej radości, kiedy w końcu sie udało i system zaczął działać.

Schemat działania teletransmisji EKG:

 

Marzec 2020
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

TAGI

Polityka prywatności