Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska

W 1970 roku, kanadyjski psycholog, Bruce K. Alexander wraz z kolegami z Uniwersytetu Simona Frasera przeprowadzili badanie, które bezpośrednio zakwestionowało pogląd, że narkotyki same w sobie są przyczyną uzależnienia.

Eksperyment polegał na umieszczeniu laboratoryjnych szczurów w małych oddzielnych klatkach, w każdej z nich umieszczając dwa dozowniki wody. Jeden z nich wypełniony była czystą wodą, a drugi dozownik wodą z substancją narkotyczną. Szczury naciskały dozownik, który zawierał narkotyk, wybierając go często zamiast pożywienia. Wkrótce zaczęły ginąć z powodu śmierci głodowej. Bruce Alexander postanowił wybudować “Szczurzy Park“, gdzie zamiast izolować szczury w małych, oddzielonych klatkach, pozwolił im przebywać w większym otoczeniu, które było zaopatrzone w jedzenie, zabawki, kołowrotki do biegania i miejsca do spotkań. Zachowanie szczurów i ich wybory zmieniły się bardzo, gdyż zamiast wybierać wodę z substancją narkotyczną, wolały czystą wodę. Po przeniesieniu z ciasnych, izolowanych klatek do „Szczurzego Parku” odzwyczajały się one od uzależnienia.

Eksperyment dał do zrozumienia, iż budowanie więzi z innymi ludźmi oraz zapewnienie odpowiednich warunków życia w społeczeństwie jest kluczem do ludzkiego szczęścia i spełnienia, w przeciwieństwie do izolacji społecznej czy niezapewnienia fundamentalnych potrzeb egzystencjalnych. Badanie ukazało, iż osoby uzależnione potrzebują większego zrozumienia istoty ich problemu, stąd tak bardzo ważna jest m.in. realizacja programów redukcji szkód, a nie piętnowanie, wyjmowanie uzależnionych poza nawias społeczeństwa czy nakładanie kar.

Zachęcamy do zapoznania się z eksperymentem i obejrzenia poniższego filmu!

 

 

 

TAGI

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności