Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska

Dr n. med. Bartosz Sobień

 

Nawet błaha infekcja, którą zlekceważymy może być źródłem różnych, czasami groźnych dla życia komplikacji czyli powikłań. I nie chodzi tu tylko o infekcję gardła lub krtani (chociaż te są z reguły najczęstsze), ale także proces zapalny toczący się na przykład w chorym zębie, na skórze, w zakażonej ranie. Drobnoustroje, czyli wirusy, bakterie, czasami także grzyby odpowiedzialne za infekcję mogą z krwią przemieszczać się do innych narządów i wtórnie w nich powodować nieodwracalne często zmiany. Do najczęstszych powikłań infekcji należą: zapalenia mięśnia sercowego, płuc, opon mózgowo – rdzeniowych, nerek czy stawów. Szczególnie groźną sytuacja jest sepsa czyli ogólnoustrojowy stan zapalny spowodowany obecnością drobnoustrojów we krwi – może ona prowadzić nawet do śmierci. W Polsce i innych krajach rozwiniętych w sezonie epidemicznym najczęstszym czynnikiem infekcyjnym jest wirus grypy.

Pierwszą zasadą ochrony przed powikłaniami infekcji jest profilaktyka. Jednym z najważniejszych jej elementów są szczepienia. Co prawda szczepienie przeciw grypie nie gwarantuje całkowitego braku zachorowania (ze względu na to, że wirus grypy jest bardzo zróżnicowany – występuję w wielu nieznacznie różniących się od siebie formach), ale powoduję, że zakażenie przejdziemy lżej, ze słabiej nasilonymi objawami, a przede wszystkim znacznie redukuje ono ryzyko zaatakowania przez grypę innych narządów. Zaleca się, by szczepili się wszyscy, szczególnie osoby z grup ryzyka — dzieci powyżej 6. miesiąca życia (zwłaszcza uczęszczające do żłobka lub przedszkola), osoby starsze, cierpiący na choroby przewlekłe, osoby po przeszczepieniu narządu, a także kobiety w ciąży. Szczepionkę przeciwko grypie trzeba podawać co roku, najlepiej przed sezonem zachorowań (np. w październiku i listopadzie). Na podobnych zasadach działają szczepienia przeciw innym drobnoustrojom.

Nie bój się dentysty! Udowodniono, że choroby zębów, przyzębia i dziąseł mogą prowadzić do licznych powikłań zwłaszcza w zakresie układu sercowo – naczyniowego. Bakterie namnażające się w jamie ustnej mają łatwy dostęp do krwi. Przenikając do krwioobiegu mogą uszkadzać śródbłonek naczyń krwionośnych (czyli ich wewnętrzną błonę) – powodując rozwój miażdżycy, a co za tym idzie zwiększać ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Mogą też bezpośrednio uszkadzać mięsień sercowy lub zastawki.

Zasada numer dwa to szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Co prawda szacuje się, że prawie połowa zakażeń grypą jest całkowicie bezobjawowa, ale kiedy objawy już wystąpią są trudne do przeoczenia – ból gardła, głowy, gorączka, uczucie rozbicia, bóle mięśniowe – to wszystko powinno nas skłonić do niezwłocznej wizyty u lekarza. Po pierwsze potwierdzi on rozpoznanie, po drugie wdroży odpowiednie leki – przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. W przypadku wirusa grypy możliwe jest także podanie leku, który działa bezpośrednio na niego. Jeśli lekarz stwierdzi, że infekcja ma podłoże bakteryjne być może konieczne będzie podanie antybiotyku. Pamiętajmy – nie leczmy się na własną rękę - w ten sposób możemy sobie bardzo zaszkodzić.

Zasada numer trzy – nie zarażaj innych! Osoba zainfekowana powinna zostać w domu – i często także w łóżku przez około 7 dni. Powinniśmy w tym czasie ograniczyć kontakty z innymi, często myć ręce, wietrzyć pomieszczenia i szczególnie przestrzegać wszystkich innych zasad higieny. Pomoże to nie tylko nam wyzdrowieć szybciej i uchronić się przed powikłaniami ale także uchronić innych przed zachorowaniem.

 

Piśmiennictwo:

  1. Kadoglou NPE, Bracke F, Simmers T et al. Influenza Infection and Heart Failure-Vaccination May Change Heart Failure Prognosis? Heart Fail Rev. 2017 May;22(3):329-336.

  2. Aarabi G, Heydecke G, Seedorf U. Roles of Oral Infections in the Pathomechanism of Atherosclerosis. Int J Mol Sci. 2018 Jul 6;19(7):1978.

  3. Hutchinson EC. Influenza Virus. Trends Microbiol. 2018 Sep;26(9):809-810.

 

szczepienie 

Fot. Szczepienie jest jedną z podstawowych metod zapobiegania infekcji.

 

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności