Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska
PROFILAKTYKA
W MAŁOPOLSCE

Dr hab. med. Lidia Tomkiewicz-Pająk

 

Powszechnie znane są korzyści systematycznego uprawiania sportu przez dzieci i młodzież. Zwiększona aktywność fizyczna wpływa korzystnie zarówno na rozwój fizyczny, motoryczny jak i na stan zdrowia w młodym wieku. Zwiększa również szansę na kontynuowanie prozdrowotnych zachowań w wieku starszym. Uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach sportowych sprzyjają prawidłowemu rozwojowi psychospołecznemu.

Potencjalne zagrożenia dla zdrowia i rozwoju młodych zawodników uprawiających sport wyczynowo związane są ze zwiększoną ekspozycją na urazy (zarówno ostre jak i przewlekłe), które jest większe niż u dorosłych sportowców. Ważnym elementem zapobiegania jest odpowiednio wczesne wykrycie wrodzonych nieprawidłowości i wprowadzenie działań naprawczych w tym odpowiedniej rehabilitacji.

Kolejnym niekorzystnym elementem wpływającym na rozwój młodych sporowców jest nieprawidłowe kontrolowanie masy ciała. W niektórych dyscyplinach takich jak gimnastyka czy łyżwiarstwo figurowe dąży się do obniżania masy ciała między innymi przez obniżenie kaloryczności posiłków, przyjmowanie leków obniżających łaknienie, leków moczopędnych czy przeczyszczających. Takie praktyki mogą prowadzić do zaburzeń rozwoju fizycznego i psychicznego.

Wyczynowe uprawianie sportu przez młodzież i dzieci musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia każdy potencjalny zawodnik jest zobowiązany do przeprowadzenia wstępnych badan lekarskich. Orzeczenie o dopuszczeniu do wysiłku wyczynowego uzyskuje się na podstawie przeprowadzonego badania ogólnolekarskiego, podstawowych badań biochemicznych, ekg, próby wysiłkowej, badania stomatologicznego, okulistycznego i laryngologicznego. Dodatkowo zawodnicy uprawiający judo, zapasy i inne sztuki walki są zobowiązani wykonać badanie rtg kręgosłupa szyjnego oraz konsultację neurologiczną. Następnie badanie kontrolne przeprowadza się co 6 miesięcy. Badanie przeprowadzane jest przez specjalistów medycyny sportowej lub lekarzy posiadających certyfikat nadany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej.

Fot. Młody sportowiec w trakcie badania spiroergometrycznego pozwalającego na ocenę wydolności układu krążenia i oddechowego.

 

Piśmiennictwo:

  1. Jeger A, Nazar K, Dziak A Medycyna Sportowa PTMS 2005

  2. Negatywne skutki aktywności fizycznej oraz uprawiania sportu. Renata Złotkowska 1/, Magda Skiba, Alina Mroczek, Teresa Bilewicz-Wyrozumska, Karolina Król, Katarzyna Lar, Ewa Zbrojkiewicz Hygeia Public Health 2015, 50(1): 41-46

  3. Wpływ rodziców na rozwój kariery młodych tenisistów. Juśkiewicz K. Sport wyczynowy 2010; 1: 533

Maj 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

TAGI

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności