Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska

Agnieszka Piwowarczyk-Bargieł

Zapewne wielokrotnie słyszeliście w prasie i mediach określenie antyoksydanty lub przeciwutleniacze w zestawieniu z hasłem „wolne rodniki”. Praktyczne wyjaśnienie mechanizmów ich działania, pozwoli Wam zrozumieć zależności między nimi.

Wolne rodniki z naukowego punktu widzenia to atomy lub jony posiadające jeden niesparowany elektron. Jak wiemy – natura nie lubi próżni, a w grupie siła – więc ten wolny elektron szuka kompana w naszym organizmie i dąży do przyłączenia go do innych cząsteczek. Jeśli dojdzie do takiej silnej reakcji – następuje utlenienie komórek naszego organizmu. W praktyce oznacza ono po prostu psucie naszego ciała od najmniejszych elementów. Utlenione komórki nie realizują swoich zadań metabolicznych, a to powoduje uszkodzenie kodu genetycznego, co przekłada się na wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory oraz zaburzeń pracy układu krążenia, mózgu i innych organów. Śmiało możecie więc mówić o „wolnych szkodnikach”.

Biorąc pod uwagę choroby układu krążenia, wolne rodniki powodują przede wszystkim wzrost zachorowań na miażdżycę, gdyż szczególnie upodobały sobie utlenianie LDL - tzw. złego cholesterolu. Nie dość, że on sam w sobie w nadmiarze szkodzi i zatyka naczynia krwionośne – to w wersji sparowanej z szukającym zaczepki jonem lub elektronem, dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby.

Zapewne zdziwicie się, ale miażdżyca zaczyna się już w wieku nastoletnim - naprawdę! Z czasem postępuje, a nieleczona i ignorowana – prowadzi do zawału serca. Kiepska perspektywa, prawda? Macie jednak wpływ na profilaktykę tej choroby i stan zdrowia Waszego serca. Wystarczy, że włączycie do swojej codziennej diety antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. Nie są to żadne specjalne tabletki, urządzenia ani skomplikowane ćwiczenia, a substancje w znanych Wam produktach, które mają super moc w walce z wolnymi rodnikami. W skrócie - wystarczy, że będziecie jeść więcej warzyw i owoców oraz pić herbatę. Proste, nieprawdaż? Poniżej tabela z najbardziej skutecznymi i znanymi antyoksydantami.

Antyoksydanty wolne rodniki600x450

Źródło: Kmieciak Paulina, Antyoksydanty, wolne rodniki – a aktywność fizyczna, [online] https://dietetycy.org.pl/antyoksydanty-wolne-rodniki-a-aktywnosc-fizyczna/ [odczyt: 26.05.2018 r.].

Żeby było jeszcze łatwiej, poniżej przedstawiamy graf, który prezentuje najważniejsze założenia dotyczące przeciwutleniaczy do stosowania codziennego, mając na uwadze troskę o własne serce:

 images graf2

 

Jeśli dalej macie wątpliwości co do skuteczności warzyw, owoców oraz herbat w walce z wolnymi rodnikami, polecamy zapoznać się z wynikami projektu „Polski genom referencyjny dla diagnostyki genomowej i medycyny spersonalizowanej”, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu INNOTECH. W jego wyniku zgromadzono i porównano dane 126 zdrowych, długowiecznych Polaków (wiek ponad 90 lat). Czynnikiem determinującym długie i zdrowe życie jest stosowana przez badanych dieta bogata w warzywa i owoce!

Warto zapamiętać !

Przeciwutleniacze zawarte w warzywach i owocach zapobiegają szybkiemu starzeniu się, hamują procesy zapalne w organizmie oraz mają wiele witamin i składników mineralnych, które odżywiają każdą komórkę ludzkiego ciała. Jednym słowem – sezon na truskawki, uważamy za otwarty!

truskawki600x450

 

Piśmiennictwo:

  1. Kmieciak Paulina, Antyoksydanty, wolne rodniki – a aktywność fizyczna, [online] https://dietetycy.org.pl/antyoksydanty-wolne-rodniki-a-aktywnosc-fizyczna/ [odczyt: 26.05.2018 r.].

  2. Lipiec Kamila, Przepis na długowieczność?, [online]

https://dietetycy.org.pl/przepis-na-dlugowiecznosc/ [odczyt: 26.05.2018 r.].

  1. Pasztaleniec Marzena, Właściwości antyoksydacyjne herbat owocowych, [online]

https://dietetycy.org.pl/wlasciwosci-antyoksydacyjne-herbat-owocowych/ [odczyt: 26.05.2018 r.].

  1. Piękni, młodzi i zdrowi – antyoksydanty, [online]

https://www.facebook.com/antyoksydantydlaciebie/ [odczyt: 26.05.2018 r.].

  1. „Program zdrowotny w zakresie prewencji i wykrywania chorób układu krążenia w populacji mieszkańców województwa małopolskiego” pod redakcją prof. dr hab. n. med. Piotra Podolca, Kraków, 2015.

  2. Wasiluk Joanna, Przeciwutleniacze - działanie, występowanie, , [online]

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-sa-antyoksydanty [odczyt: 26.05.2018 r.].

TAGI

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności