Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska

Mgr Mateusz Wrona

 

W dzisiejszych czasach mało kto wyobraża sobie życie bez korzystania z nowych technologii. Dość powiedzieć, że w każdej sekundzie przybywa 11 nowych użytkowników Internetu, a telefony komórkowe posiada już ponad 5,1 mld ludzi na całym świecie. Internet, smartfon, smartwatch czy aplikacja mobilna to nasza codzienność. Technologia wkracza w niemal wszystkie sfery naszego życia, również w te związane ze zdrowiem i zdrowym stylem życia. Szczególnie popularne są aplikacje mobilne, których rynek rozwija się w ostatnich latach bardzo prężnie.

Aplikacje mobilne stanowią bardzo ważne ogniwo stosunkowo nowego zjawiska, powstałego w oparciu o rozwój nowych technologii – mobilnego zdrowia zwanego również mZdrowiem lub mHealth (ang. mobile health). Za Światową Organizacją Zdrowia mZdrowie definiuje się jako „działalność w obszarze medycyny i zdrowia publicznego wykonywana przy użyciu urządzeń mobilnych, takich jak telefony komórkowe, urządzenia do monitorowania pacjentów, palmtopy i inne urządzenia bezprzewodowe”. Komisja Europejska natomiast dorzuca do tego katalogu właśnie aplikacje związane ze stylem życia i dobrym samopoczuciem.

W najbardziej popularnych sklepach z aplikacjami możemy wybierać już spośród setek tysięcy aplikacji o charakterze zdrowotnym. Najliczniej reprezentowaną grupą wśród nich jest ta, która dotyczy zdrowego stylu życia i tzw. wellness. Aplikacje tego typu pomagają nam poprawić sprawność fizyczną i zrzucić zbędne kilogramy, zadbać o urodę i dobre samopoczucie poprzez monitorowanie naszej aktywności i ilości spalanych kalorii, dobranie odpowiedniego planu treningowego, instruktaż ćwiczeń fizycznych, technik relaksacyjnych czy jogi. Aplikacje okazują się być świetnymi narzędziami, aby przypominać i motywować do codziennego wysiłku fizycznego, a także do weryfikacji postępów i efektów treningu. Bardzo popularne są również aplikacje żywieniowe, które wspomagają użytkowników w układaniu indywidualnego programu żywieniowego i przestrzeganiu diety, zawierają informacje o zawartości składników odżywczych i witamin w produktach żywnościowych i potrawach czy o ich kaloryczności. Mogą także przypominać o porach spożywania posiłków, a także odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Jednak prowadzenie zdrowego stylu życia to nie tylko dbanie o kondycję fizyczną i zdrową dietę. To także systematyczna kontrola swojego stanu zdrowia i regularne badania profilaktyczne. Twórcy aplikacji także na tym polu mają nam wiele do zaoferowania. Dużą grupę stanowią bowiem aplikacje zawierające różnorakie informacje z dziedziny medycyny. Dzięki nim w łatwy i szybki sposób możemy zasięgnąć wiedzy o chorobach i ich objawach, o lekach i ich dawkowaniu, a także dowiedzieć się jak reagować, kiedy wystąpią określone dolegliwości. Szczególnie przydatne i powszechne są aplikacje przeznaczone dla chorych na cukrzycę. Dzięki nim osoby dotknięte tą chorobą mogą przede wszystkim samodzielnie monitorować poziom glikemii, ale także raportować spożycie węglowodanów, aktywność fizyczną, ciśnienie tętnicze czy przyjmowanie leków i insuliny. Jednakże z programami typu informacja medyczna należy obchodzić się bardzo ostrożnie, gdyż mogą one korzystać z nieaktualnych lub nawet błędnych i niesprawdzonych źródeł i danych. Dlatego o wiele bardziej wiarygodnym rodzajem aplikacji zdrowotnych jest ten, który bezpośrednio łączy pacjenta z lekarzem, umożliwiając zdalne konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie medycyny. Dzięki nim lekarze mają możliwość kontroli procesu leczenia swoich pacjentów np. poprzez monitorowanie i przypominanie o konieczności wzięci kolejnej dawki leku, czy też, dzięki wykorzystaniu wbudowanego w smartfon aparatu fotograficznego i natychmiastowego przesyłania wykonanych zdjęć, zdiagnozowanie na przykład zmian skórnych czy innych niepokojących objawów.

Istnieją również takie aplikacje, które pozwalają nam zarządzać naszym stanem zdrowia. Dzięki nim poprzez możliwość monitorowania i obrazowania parametrów zdrowotnych oraz śledzeniu zachowań i stanów emocjonalnych, a także otrzymywaniu informacji medycznych, jesteśmy w stanie w porę dostrzec objawy i zapobiec nieraz poważnym chorobom i ich skutkom.

Przedstawiony powyżej krótki opis najpopularniejszych grup aplikacji mobilnych z dziedziny mZdrowia oczywiście nie wyczerpuje całego ich spektrum. Jednak już na ich przykładzie można stwierdzić, że, w obliczu powszechności i siły oddziaływania nowych technologii, które stają się podstawą funkcjonowania ludzi w dzisiejszym świecie, narzędzia tego typu, mogą łatwo przyczynić się do przestrzegania zasad zdrowego stylu życia. Dzięki nim otrzymujemy bowiem możliwość samokontroli oraz aktywnej postawy wobec diety, aktywności fizycznej czy treningu, a nawet procesu leczenia. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że systemy mHealth nie są pozbawione wad i zagrożeń. Samodzielne podejmowanie decyzji o własnym zdrowiu na podstawie nieraz błędnych lub nieaktualnych informacji może skończyć się źle. Dlatego aplikacje zdrowotne powinny pomagać zachowaniu dobrego zdrowia, a nie zastępować lekarzy czy dietetyków.

 

apkimobilne

 

Fot. Aplikacje mobilne pomagają w realizacji zasad zdrowego stylu życia.

(fot. źródło: https://www.pexels.com)

 

Piśmiennictwo:

  1. Bujnowska-Fedak MM, Tomczak M, Pokorna-Kałwak D., Zastosowanie nowoczesnych technologii mobilnych w opiece zdrowotnej wyzwaniem dla XXI wieku. PU-HSP 2016; 10, 2: 37–43

  2. Zielona księga w sprawie mobilnego zdrowia („mHealth”), Bruksela 10.04.2014 r.

  3. Digital in 2019, dostęp: https://wearesocial.com/global-digital-report-2019

  4. Mobilne zdrowie, dostęp: https://biotechnologia.pl/technologie/mobilne-zdrowie,17636

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności