Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska
niemowlak chłopiec w ramionach taty

 

Zakończyła się akcja bezpłatnych szczepień przeciwko meningokokom grupy B. w powiatach, które przystąpiły do współpracy z Województwem Małopolskim. Ze szczepień skorzystało łącznie 857 dzieci. Szczepienia były realizowane w ramach programu polityki zdrowotnej dotyczącego profilaktyki zakażeń meningokokowych w Małopolsce na lata 2020 – 2027, w 2021 roku. Programowi towarzyszyła też kampania informacyjno-edukacyjna skierowana m.in. do rodziców i personelu medycznego

Darmowe szczepienia były prowadzone w Krakowie, Tarnowie, w powiecie tarnowskim, a także myślenickim oraz wielickim i dotyczyły dzieci w wieku do 2 lat. Dodatkowo skorzystało z nich także blisko 140 dzieci z małopolskich placówek opiekuńczo-wychowawczych na terenie województwa.

Rodzice i opiekunowie zastanawiają się nad bezpieczeństwem szczepień i ich wpływem na zdrowie dzieci. Kampania informacyjno-edukacyjna miała na celu rozwianie ich wątpliwości i wskazanie, że szczepienia przeciwko zakażeniom meningokokowym są bezpieczne i potrzebne.   

W tym celu zorganizowano m.in. webinar dla rodziców, w czasie którego prof. Hanna Czajka - pediatra, specjalistka w zakresie chorób zakaźnych, koordynator merytoryczny programu, odpowiadała na pytania internautów. Zostały także opracowane materiały edukacyjne – karta pracy dla dzieci, fact sheety, ulotka edukacyjna, wkładka do książeczki zdrowia dziecka. Mogą z nich korzystać zarówno rodzice jak i wychowawcy, nauczyciele czy pracownicy ochrony zdrowia.

>> Wszystkie materiały można pobrać ze strony www.profilaktykawmalopolsce.pl <<

Na potrzeby kampanii Szpital przygotował także m.in. spot radiowy, wideo oraz reklamy internetowe.

Dlaczego meningokoki są tak groźne? Lekarz: Na zakażenie narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku

Meningokoki to bakterie wywołujące inwazyjną chorobę meningokokową (IChM), która zwykle przebiega pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy. IChM najczęściej dotyka małe dzieci, młodzież i młodych dorosłych. Rozwija się bardzo szybko. W ciągu 24h może doprowadzić do zgonu.

Inwazyjna choroba meningokokowa (IChM) cechuje się gwałtownym przebiegiem, wymaga wczesnego rozpoznania i natychmiastowego leczenia antybiotykami. Prawie 15% chorych na zakażenie wywołane przez meningokoki umiera. U dalszych 20% chorych po przebyciu tej choroby pozostają trwałe uszkodzenia takie jak niedosłyszenie, uszkodzenia mózgu, ataki epileptyczne lub utrata kończyn – mówi dr hab. n. med. Hanna Czajka, prof. nadzw. UR, pediatra, specjalistka w zakresie chorób zakaźnych – koordynator merytoryczny programu polityki zdrowotnej dotyczącego profilaktyki zakażeń meningokokowych, w ramach którego realizowane były bezpłatne szczepienia.

Jak podkreśla specjalistka, te groźne bakterie przenoszą się zazwyczaj drogą kropelkową bądź przez kontakt bezpośredni.

Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Najczęściej chorują dzieci w wieku od 3 miesięcy do 1 roku życia. Wiele przypadków choroby występuje też u dzieci w wieku do 5 lat oraz nastolatków i młodych dorosłych w wieku 16-21 lat – dodaje prof. Hanna Czajka i jednocześnie zwraca uwagę na to jak ważne znaczenie ma profilaktyka w formie szczepień ochronnych.

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności