logo małopolska

PROFILAKTYKA
W MAŁOPOLSCE
Jaskra to choroba, która prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego, a w konsekwencji do utraty wzroku. Najczęstszą jej przyczyną jest podwyższone ciśnienie w gałce ocznej. Choroba ta jest dość podstępna ponieważ rozwija się szybko i najczęściej bezobjawowo. Podstawą wczesnego rozpoznania jaskry jest właściwa ocena czynników ryzyka, a zwłaszcza wiadomość o występowaniu tej choroby w rodzinie. Badania kontrolne w kierunku jaskry należy wykonać 1 – 2 razy w roku. Dorośli i dzieci z krótkowzrocznością, bez względu na wiek powinni przynajmniej raz w roku przebadać się w kierunku jaskry.
jaskraBadania, dzięki którym można w miarę wcześnie wykryć jaskrę to
- pomiar ciśnienia śródgałkowego z uwzględnieniem grubości rogówki (pachymetria). Pachymetria służy do pomiaru grubości rogówki, pośredniego wskaźnika integralności śródbłonka. Badanie jest niezwykle przydatne w diagnostyce w jaskry, pozwalające na obliczenie rzeczywistego ciśnienia śródgałkowego.
- ocena tarczy nerwu wzrokowego dokonywana za pomocą laserowej tomografii siatkówki (HRT).
- badanie tarczy przy pomocy OCT pozwalające określić grubość włókien nerwowych w siatkówce uszkodzonych w wyniku jaskry.
- komputerowe badanie pola widzenia (perymetria), które umożliwia wykrycie wczesnych ubytków w tym polu. Badanie pola widzenia należy wykonywać często (co kilka miesięcy). Badanie to sygnalizuje rozwijanie się procesu zaniku nerwu wzrokowego.
- gonioskopia – ocena kąta przesączania. Jest to jednak badanie inwazyjne, wymagające znieczulenia gałki ocznej. Badanie to można także wykonać metodą nieinwazyjną – przy pomocy aparatu optycznej tomografii przedniego odcinka oka.
Należy pamiętać, że tylko wczesne wykrycie jaskry może uchronić pacjenta przed utratą wzroku. Wszystkie badania są bezbolesne, a niektóre wykonywane są ze znieczuleniem.
Piśmiennictwo:
1) Jacek J. Kański, Piotr Tesla – Górnicki, JASKRA - kompendium diagnostyki i leczenia, Wydawnictwo Medyczne, 2006.
 

Lepiej zapobiegać , niż leczyć. Wyszukaj program profilaktyczny

Powiat bocheński Powiat brzeski Powiat chrzanowski Powiat dąbrowski Powiat gorlicki Powiat krakowski Powiat limanowski Powiat miechowski Powiat myślenicki Powiat nowosądecki Powiat nowotarski Powiat olkuski Powiat oświęcimski Powiat proszowicki Powiat suski Powiat tarnowski Powiat tatrzański Powiat wadowicki Powiat wielicki Kraków Tarnów Nowy Sącz
Marzec 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

TAGI

Polityka prywatności