logo małopolska
PROFILAKTYKA
W MAŁOPOLSCE

O programie

 

W 2015 roku Województwo Małopolskie rozpoczęło realizację Programu zdrowotnego profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Małopolsce, doceniając rolę szczepień ochronnych przeciwko HPV, pozwalających na ochronę zdrowia i życia kobiety w przyszłości poprzez zapobieganie występowaniu raka szyjki macicy. Szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego należą do tzw. szczepień zalecanych, to znaczy niefinansowanych ze środków publicznych.

 ------------------------------------------------------------------------------

Bezpłatne szczepienia dla dziewcząt przeciwko HPV

Już wkrótce dziewczęta przebywające w małopolskich placówkach opiekuńczo-wychowawczych zostaną zaszczepione przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia będą realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, a ich realizatorem jest Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie.

Bezpłatne szczepienia są dedykowane dziewczętom w wieku 9-18 lat, przebywającym w całodobowych placówkach opiekuńczo-wychowawczych i rodzinnych domach dziecka, położonych na terenie całego województwa.

Szczepienia w placówkach, które przyjęły zaproszenie do udziału w projekcie, potrwają od września do 10 grudnia 2018 roku. Akcji będą towarzyszyć działania informacyjno-edukacyjne, w które zostaną zaangażowani wychowawcy pracujący w ośrodkach. Zaplanowano także publikację specjalnego poradnika „Profilaktyka pierwszy krok do zdrowia”.

Przypomnijmy, zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego są bardzo powszechne. Szacuje się, że dziś na świecie nawet 15-20% populacji jest zakażona wirusem. Wśród istniejących ok. 170 typów wirusa HPV, znajdują się te, które wywołują 70% zakażeń prowadzących do zmian nowotworowych – raka szyjki macicy. Dlatego warto się zaszczepić, by uniknąć groźnych dla życia chorób.

Szczepienia są realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

szpitalinstytucja          Małopolska

 

Grudzień 2018
P W Ś C Pt S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

TAGI

Polityka prywatności