Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska

Zooterapia (animaloterapia) to terapia z udziałem zwierząt. Psy wykorzystywane były do celów leczniczych już od początku ubiegłego wieku w USA. Po pierwszej wojnie światowej zaczęto szkolić je na pomocników dla inwalidów wojennych. Wyręczały one swoich opiekunów w podstawowych czynnościach domowych. Okazało się, że naturalne przymioty psa przydają się również na służbie w policji.

Czworonogi dzięki swojemu fenomenalnemu węchowi nie tylko naprowadzały na ślad zbiegów, lecz także odnajdowały narkotyki. W latach sześćdziesiątych w USA powstały pierwsze strażackie drużyny z psami ratowniczymi, które specjalizują się w poszukiwaniu osób zaginionych i zasypanych. Po ataku na World Trade Center, przez dziewięć dni na zmianę pracowało 68 czworonogów, a świat obiegło zdjęcie labradorki Roselle, która z 78 piętra płonącej wieży wyprowadziła swojego 51-letniego niewidomego pana Michaela Hingsona.

Dogoterapia czyli terapia z udziałem psa w Polsce zwykle traktowana jest jako sposób na pomoc osobom z niepełnosprawnością, w radzeniu sobie z trudnościami życia codziennego. Szkolone psy znają ponad 60 komend i są w stanie wykonać wraz lub za swoich właścicieli mnóstwo różnych czynności. W Stanach Zjednoczonych wykorzystuje się profesjonalnie dogoterapię do leczenia pacjentów z zespołem stresu pourazowego czy depresją. Zajmuje się tym organizacja o nazwie Psychiatric Service Dog Society. Każdy pies szkolony jest do bardzo konkretnych – względem zaburzenia właściciela – zadań, np. psy osób cierpiących na ataki paniki umieją pomóc właścicielom przez: wspomaganie koncentracji uwagi właściciela (pies siedzi i patrzy choremu głęboko w oczy), w przypadku napadu lęku prowadzą chorego w bezpieczne miejsce, w przypadku drżenia układają się na właścicielu by go ogrzać i powstrzymać drżenie.

Nie trzeba jednak profesjonalnie wyszkolonego psa by był on w stanie pomóc osobie cierpiącej wyjść z depresji. Psy to wspaniali towarzysze. Według serwisu Animaltherapy.net, 90 procent właścicieli zwierząt domowych twierdzi, że ich zwierzęta były "bardzo ważne" dla nich, 87 procent ankietowanych uważa swoje zwierzęta za członków rodziny, a 79 procent twierdzi, że ich zwierzę było ich najbliższym towarzyszem. Zwierzęta działają na ludzi uspokajająco i rozluźniająco, przyjmują nas bezkrytycznie takimi jakimi jesteśmy. Czynnik ten odgrywa bardzo ważną rolę w procesie terapii osób chorych i cierpiących. Psy, koty, konie czy delfiny zachowują się w sposób naturalny, co pozwala człowiekowi również zachowywać się w sposób swobodny i spontaniczny, a dzięki temu czerpać radość z kontaktu ze zwierzęciem. Zwierzęta mogą być źródłem śmiechu i dobrej zabawy. Ponadto spacery z nimi obniżają poziom trójglicerydów i cholesterolu, naturalnie i bez wysiłku podnoszą sprawność fizyczną organizmu, a tym samym zwiększają szansę na uniknięcie choroby wieńcowej i chorób naczyniowych.

Należy jednak pamiętać, że pies czy jakiekolwiek zwierzę ma również swoje potrzeby, a odpowiedzialność opieki nad nim spoczywa na właścicielu, dlatego ewentualną decyzję o zakupie psa czy kota należy bardzo dokładnie rozważyć.

TAGI

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności