Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska

Depresyjny nastrój często kojarzy się z pochmurną pogodą, brakiem słońca, opadami deszczu. Intuicja ta znajduje naukowe uzasadnienie, chociażby pod postacią diagnozy depresji sezonowej (Seasonal Affective Disorder, SAD), której źródeł badacze poszukują między innymi pośród mechanizmów psychofizjologicznych związanych z oddziaływaniem światła słonecznego, jak również wśród zachowań przystosowawczych wykształconych w toku ewolucji.

Poczucie przygnębienia czy brak energii podczas jesienno-zimowych miesięcy właściwie nikogo nie dziwią. Związek pomiędzy dostępem do promieni słonecznych a interpretacją rzeczywistości ma również swój wyraz w różnicach międzykulturowych. Okazuje się jednak, że miesiące wiosenno-letnie, kojarzące się z napływem zwielokrotnionej energii do działania, również mogą zwiększać ryzyko wahań nastroju, łącznie z zachorowaniem na depresję. Warto nadmienić, że u około dziesięciu procent osób cierpiących na depresję sezonową objawy nasilają się w okresie letnim. Oprócz depresyjnych myśli, kłopotów ze snem czy poirytowania osoby cierpiące na ten rodzaj zaburzenia sezonowego mogą odczuwać dużą potrzebę działania. Przyczyn upatruje się przede wszystkim w mechanizmach odwrotnych do tych przyczyniających się do bardziej powszechnej postaci depresji sezonowej – nadmiar słońca może powodować zaburzenia rytmów fizjologicznych organizmu. Warto wspomnieć, że istnieją sceptycy, dla których takie wahania nastroju są raczej wyrazem specyficznej formy choroby afektywnej dwubiegunowej.

Badacze zwracają także uwagę na to, że sam fakt organizacji pobytu wakacyjnego może wiązać się z silnym napięciem. W badaniach dwóch słynnych naukowców zajmujących się zjawiskiem stresu – Thomasa Holmesa i Richarda Rahe, badani umieścili urlop pośród 44 najbardziej stresujących wydarzeń życiowych. Faktem jest, że okres wakacyjny może także konfrontować nas z tymi obszarami, w których odczuwamy wyraźne braki. Dotyczy to szczególnie osób borykających się z trudnościami w kontaktach z innymi ludźmi czy problemami finansowymi. W takich niesprzyjających okolicznościach czas kojarzący się ze spędzaniem urlopu w atrakcyjnych miejscach, w otoczeniu bliskich osób staje się perspektywą nieosiągalną, powodując dystres. Powszechnie łączone z pozytywnymi emocjami miesiące wiosenno-letnie dla wielu osób nie są więc okresem sprzyjającym poczuciu satysfakcji z życia, a to co jednym sprawia przyjemność, dla innych wiąże się z obniżeniem nastroju czy zwiększeniem tendencji do pesymistycznej oceny rzeczywistości.

TAGI

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności