logo małopolska
PROFILAKTYKA
W MAŁOPOLSCE

Większość metod leczenia nowotworów złośliwych koncentruje się na chorobie, a nie na chorym i na jego subiektywnych odczuciach do jakich należy jakość życia. Do tradycyjnych kryteriów oceny wyników leczenia takich jak całkowity czas przeżycia, czas przeżycia bez objawów choroby, reakcja guza nowotworowego, niepożądane objawy leczenia zaczyna się włączać również jakość życia chorego.

Za sukces w terapii onkologicznej uznać należy przedłużenie życia przy jednoczesnym utrzymaniu jego jakości. Korzyści wynikające z leczenia nowotworów złośliwych bywają czasami trudne do zdefiniowana za względu na częstość pojawiania się niepożądanych objawów wpływających na jakość życia.

Za dobrą jakość życia uważamy zdolność do równoczesnego, zadowalającego funkcjonowania w czterech dziedzinach:

-socjalnej
-psychicznej i duchowej
-zawodowej
-fizycznej

Definicja ta jest ściśle związana z poczuciem dobrostanu chorego. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość życia chorego na nowotwór jest problem porozumiewania się z otoczeniem.

Podstawowym warunkiem pozwalającym choremu na decydowanie o swojej przyszłości jest wiedza o chorobie, jej stopniu zaawansowania implantowanym leczeniu.
Ma to szczególne znaczenia w zaawansowanych stadiach nowotworu, gdy leczenie jest mało skuteczne, a jakość życia nabiera dla chorego szczególnego znaczenia.

W kompleksowej opiece nad chorym onkologicznym należy brać pod uwagę zarówno wiedzę medyczną dotyczącą metod terapii, ale należy sposób postępowania zindywidualizować w taki sposób, aby spełnić wszystkie oczekiwania chorego dotyczące wszystkich sfer jego życia.

Lek. med. Maria Srebro - Stańczyk

Grudzień 2019
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

TAGI

Polityka prywatności