Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska

©iStock.com/ibmed- Mammografia;
- USG piersi;
- Profilaktyka raka szyjki macicy: cytologia i regularne wizyty u ginekologa;
- Profilaktyka raka jajnika: regularne wizyty kontrolne u ginekologa.

 

Mammografia

To badanie pozwalające na wykrycie wczesnych postaci raka piersi czy innych zmian chorobowych w budowie piersi. Rozpoczęcie leczenia raka piersi rozpoznanego we wczesnym etapie rozwoju zwiększa szanse na zupełne wyleczenie. Badanie jest nieinwazyjne i polega na wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich każdej z piersi osobno. Badanie mammograficzne nie wymaga specjalnego przygotowania się, ale najlepiej zgłosić się na nie tuż po miesiączce.

Jak często należy wykonywać profilaktycznie mammografię?

To zależy od wieku kobiety; zaleca się, aby po 45 roku życia wykonać mammografię raz na dwa lata, a po 50 roku życia - raz w roku. Kobiety w wieku od 50 do 69 lat mogą wykonywać bezpłatne badanie mammograficzne co 2 lata. U kobiet w młodszym wieku (przed 40 rokiem życia) ze względu na gęstszą budowę gruczołu piersiowego zaleca się badanie USG piersi.

Mammografia jest badaniem dokładnym (czułość ok. 80%), bezpiecznym a wczesne wykrycie zmian nowotworowych i podjęcie leczenia może uratować życie.

USG piersi

©iStock.com/ibmedJest to powszechnie dostępne badanie profilaktyczne wykonywane w celu wykrywania zmian chorobowych (nowotworowych i innych) u młodych kobiet przed 40. rokiem życia. Badanie jest zupełnie bezbolesne, nieinwazyjne, polega na przesuwaniu po piersiach głowicą aparatu USG (ultrasonografu), która wysyła ultradźwięki i dzięki temu uzyskuje się obraz gruczołu piersiowego na monitorze. Stosowane obecnie aparaty USG nowej generacji umożliwiają bardzo dokładne obrazowanie zmian w piersiach.

Jak często należy wykonywać profilaktycznie USG piersi?

Zaleca się wszystkim kobietom poniżej 40 roku życia regularne wykonywanie co 1 rok.

USG piersi nie wymaga specjalnego przygotowania się, ale najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu po miesiączce (w drugiej w drugiej fazie cyklu piersi mogą być obrzmiałe co może utrudnić badanie).

Jeżeli zmiana nowotworowa w piersi zostanie wykryta na wczesnym etapie rozwoju (guzek średnicy poniżej 1 cm), tj. zanim jest wyczuwalna palpacyjnie, to leczenie umożliwia zupełny powrót do zdrowia i zmniejszone zostaje ryzyko zgonu z powodu raka piersi.

Profilaktyka raka szyjki macicy: cytologia i regularne wizyty u ginekologa

©iStock.com/ibmedCelem regularnych wizyt kontrolnych u ginekologa oraz profilaktycznych badań cytologicznych jest wczesne rozpoznanie zmian przedrakowych, raka szyjki macicy oraz innych zmian chorobowych szyjki macicy. Rak szyjki macicy zazwyczaj rozwija się przez wiele lat a wykrycie zmian przedrakowych i podjęcie leczenia umożliwia uchronienie się przed rozwojem choroby nowotworowej.

Cytologia jest badaniem bezbolesnym, krótkim i polega na pobraniu przez lekarza ginekologa, za pomocą specjalnej szczoteczki, komórek z powierzchni szyjki macicy. Pobrany materiał jest następnie dokładnie badany pod mikroskopem.

Na czym polega przygotowanie się do badania cytologicznego?

Cytologię najlepiej jest wykonać pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu. 24 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia seksualnego. Przez kilka dni przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych ani przeprowadzać zabiegów leczniczych na pochwie i szyjce macicy (np. irygacji). Badanie to może być wykonane przynajmniej jeden dzień po badaniu ginekologicznym lub USG dopochwowym. Cytologię można wykonać po wyleczeniu infekcji dróg rodnych.

Jak często należy wykonywać cytologię i chodzić do ginekologa?

Zaleca się wykonywanie profilaktycznego badania cytologicznego co 1 rok u wszystkich kobiet po 25 roku życia. Pierwszy raz cytologię należy wykonać 3 lata po rozpoczęciu współżycia płciowego. Wizyty kontrolne u ginekologa powinny odbywać się co najmniej 1 raz w roku.

Wynik badania cytologicznego wymaga konsultacji lekarskiej i ewentualnie dalszej diagnostyki.

Profilaktyka raka jajnika: regularne wizyty kontrolne u ginekologa

Badanie ginekologiczne jest podstawową i najpowszechniejszą metodą pozwalającą na rozpoznawanie guzów jajników. Wizyty kontrolne u ginekologa powinny odbywać się co najmniej 1 raz w roku.

TAGI

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności