Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska

W profilaktyce raka gruczołu krokowego u mężczyzn podstawowe znaczenie ma wczesne wykrycie choroby poprzez regularne badanie przez lekarza urologa oraz oznaczenie we krwi antygenu PSA.

Antygen PSA jest wytwarzany przez komórki gruczołu krokowego a skrót "PSA" pochodzi z języka angielskiego: Prostate Specific Antigen, co oznacza swoisty antygen sterczowy. Znacznie zwiększony poziom antygenu PSA we krwi może wskazywać na proces nowotworowy, co wymaga jednak dodatkowych badań. Wykrycie zmiany nowotworowej we wczesnym etapie, gdy nie ma jeszcze innych objawów, pozwala na podjęcie skutecznego leczenia i może uchronić przed zgonem z powodu raka prostaty. Badanie PSA polega na zwykłym pobraniu krwi.

Jak często należy wykonywać badanie?

Wszystkim mężczyznom powyżej 50 roku życia zaleca się co 1 rok wizytę u urologa i badanie gruczołu krokowego oraz co 1 rok oznaczenie we krwi antygenu PSA. Jeżeli występują problemy z oddawaniem moczu to badanie PSA zaleca się wykonać niezależnie od wieku mężczyzny.

Jak przygotować się do badania PSA?

Do pobrania krwi na oznaczenie PSA nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ponieważ poziom PSA we krwi zależy też od innych czynników, które mogą zafałszować wynik, dlatego przez około 2 dni przed badaniem krwi należy powstrzymać się od współżycia i nie podejmować ciężkiego wysiłku fizycznego, zwłaszcza długotrwałej jazdy na rowerze. Badanie należy przeprowadzić co najmniej dzień po badaniu palpacyjnym gruczołu krokowego oraz po około 6 tygodniach od wykonania biopsji gruczołu krokowego i innych zabiegów w obrębie dróg moczowych. Stężenie antygenu PSA we krwi naturalnie podwyższa się z upływem wieku mężczyzny.

TAGI

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności