Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska

Choroby tarczycy występują dosyć często (np. w Małopolsce około 6 na 10 osób ma zmiany chorobowe tarczycy). Kobiety 8 razy częściej chorują na choroby tarczycy niż mężczyzni, zwłaszcza w wieku 30-50 lat. Częstość występowania chorób tarczycy zwiększa się z wiekiem. Objawy chorób tarczycy mogą być bardzo niecharakterystyczne, np. uczucie gorąca, nadmierne pocenie się, bezsenność, przyspieszone tętno czy też zmęczenie, obniżenie sprawności umysłowej, skłonność do depresji. Ponadto u kobiet w wieku rozrodczym choroby tarczycy mogą być przyczyną problemów z płodnością.

©iStock.com/ibmedPodstawowym badaniem profilaktycznym pozwalającym rozpoznać choroby tarczycy jest oznaczenie we krwi poziomu hormonu TSH (hormon tyreotropowy), który reguluje pracę tarczycy. Wczesne wykrycie choroby umożliwia podjęcie skutecznego leczenia. Badanie TSH polega na zwykłym pobraniu krwi z żyły.

Jak często należy wykonywać badanie?

Zaleca się u kobiet i mężczyzn po 50 roku życia regularnie badanie co rok. Ponadto u kobiet po 25 roku życia badanie zalecane jest również raz w roku. Do pobrania krwi na oznaczenie hormonu TSH nie trzeba się specjalnie przygotowywać, wystarczy być na czczo.

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności