Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska

Choroby weneryczne obejmują różne choroby przenoszone drogą kontaktów płciowych. Choroby te mogą być wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. Często nie dają wyraźnych objawów, co sprawia ze chory nieświadomie może zakażać inne osoby. Ponadto niewykryte i nieleczone choroby weneryczne mogą prowadzić do groźnych powikłań, jak np. bezpłodność, rak. Wczesne wykrycie chorób przenoszonych drogą płciową umożliwia bardziej skuteczne leczenie i chroni przed ich powikłaniami. Choroby te są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, gdyż mogą prowadzić do zakażenia wrodzonego u płodu czy komplikacji w przebiegu ciąży.

©iStock.com/ibmedChoroby weneryczne można wykryć za pomocą badania krwi oraz badania materiału pobranego z szyjki macicy lub pochwy, a u mężczyzn z cewki moczowej.

Jedną z najgroźniejszych chorób wenerycznych jest kiła, którą wykrywa się wykonując badanie krwi, tzw. odczyn Wassermana (współcześnie odczyny VDRL lub USR). Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Do chorób przenoszonych drogą kontaktów płciowych należy także AIDS, choroba wywołana zakażeniem wirusem HIV. Badaniem wykrywającym zakażenie wirusem HIV jest tzw. test na HIV, czyli badanie krwi na obecność przeciwciał przeciw wirusowi. Wynik może być niewiarygodny jeżeli od zachowania ryzykownego nie upłynęły 3 miesiące. Test na HIV można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w punktach konsultacyjno-diagnostycznych. Badania w kierunku wykrycia chorób wenerycznych powinny być wykonywane regularnie u aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn. Ponadto wszystkie kobiety w ciąży powinny mieć wykonane dwukrotnie badanie w kierunki wykrycia kiły, aby zapobiegać wrodzonemu zakażeniu u dziecka.

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności